خانه / مقالات / تغذیه سالم / بارداری / باید و نبایدهای تغذیه دوران بارداری
تغذیه دوران بارداری

باید و نبایدهای تغذیه دوران بارداری

در تغذیه دوران بارداری شما همیشه بهتر است که جانب احتیاط رعایت شود. برخی غذاها درطول نه ماهه بارداری باید به کلی از منوی شما حذف شوند.برخی دیگر از غذاها هستند که بهتر است از خوردن آنها دوری کنید مخصوصا مواردی که خوردنشان احساس بدی به شما می دهد. آنچه که شما وارد بدن خود می کنید باید با دقت سنجیده شود. در این مقاله از پایان تازه توصیه های ما برای تغذیه دوران بارداری، غذاهای مفید، غذاهای ممنوع، و غذاهایی که قبل از مصرف آنها باید فکر کنید را می توانید بخوانید…

بدن متفاوت شما

“همیشه زمانی که شما منتطر اتفاقی تازه یا گرفتن نتیجه ای هستید، زندگی بسیار باارزش و استوار است.”

این عبارت از سایت شارلوت است که هدفش آرام شدن سرعت شما و کاستن از استرسها و استوار و سالم ماندن شما در هنگامی است که منتظر به دنیا آمدن کودک خود هستید.

حاملگی ها متفاوت هستند، برخی مادران در طول سه ماهه اول می درخشند در حالی که برخی دیگر با استفراغ مبارزه می کنند. سه ماهه اول بارداری از جهات مختلف سخت ترین دوران برای بدن شماست. به این دلیل که بدن شما باید به طور ناگهانی یک سیستم حامی زندگی برای فرزند شما فراهم کند. هورمون ها افزایش یافته، حجم خون زیاد می شود، فشار خون پایین می آید، و مفاصل و ماهیچه ها برای تطبیق با کشش رحم شما شل می شوند. به این دلیل که بدن  تمام وقت برای ساختن این سیستم حامی کار می کند، زنان اغلب احساس خستگی و حالت تهوع می کنند. این جریانات می تواند رسیدگی به تغذیه دوران بارداری و آماده کردن وعده های سالم و طبیعی را برای شما مشکل کند. بیشترین خطر سقط درسه ماهه اول بارداری است و حالت تهوع به بدترین شکل خود به اوج می رسد.

وقتی وارد سه ماهه دوم و سه ماهه سوم شدید زمان آن می رسد که کالری مصرفی خود در تغذیه دوران بارداری را افزایش دهید. اینکه گفته می شود “برای دو نفر بخور” تنها یک ضرب المثل است. شما در سه ماهه اول بارداری نیاز ندارید کالری بیشتری وارد بدن خود کنید. و اگر بیشتر میخورید تنها مقدار کمی باشد.در سه ماهه دوم روزانه ۳۴۰ کالری بیشتر و در سه ماهه سوم روزانه حدود ۴۵۰ کالری بیشتر مصرف کنید. هرچند، خبر خوب اینکه در دوران بارداری توانایی بدن شما در جذب مواد مغذی و ویتامین ها افزایش می یابد.به همین دلیل شاید نیاز نباشد که شما کالری مصرفی خود در سه ماهه اول بارداری را افزایش دهید.

غذاهایی که در بارداری باید از خوردنشان دوری کرد

معمولا اینطور به نظر می رسد که لیست غذاهای ممنوع بلندتر از لیست غذاهای توصیه شده در بارداری است. الکل ننوشید. تخم مرغ ها را به طور کامل بپزید. گوشت خام نخورید. پنیر نرم نخورید. این لیست ادامه دارد و ما آنها را خواهیم گفت. اما، در حالیکه تعداد “نباید ها” بلندتر و غافلگیرکننده تر از “بایدها” است، واقعا غذاهایی که شما هنوز می توانید بخورید تعدادشان از غذاهای ممنوع بیشتر است. همچنین برخی غذاها خنثی هستند، که بستگی به انتخاب فردی و تأثیر آنها برخطر افزایش وزن دارند. ما هر دوی آنها را به خوبی به شما خواهیم گفت. بیایید این غذاها را مرور کنیم…

پنیرهای نرم

بهتر است که از شر پنیرهای نرم و نیمه نرم مانند پنیر بری، پنیرکاممبر، پنیر آبی، فتا و ریکوتا خلاص شوید. به این دلیل که ممکن است آنها حاوی باکتری لیستریا که بیماری لیستریوزیس را به وجود می آورد، باشند. لیستریا خطر سقط جنین را افزایش می دهد و می تواند به جنین آسیب بزند. مگر در مواردی که به خوبی  در دمای حداقل ۱۷۰ فارنهایت(۷۵ درجه سلسیوس) پخته شوند و فوراً خورده شوند.

تغذیه دوران بارداری

الکل

این موردی است که ظاهرا هر کسی آن را می داند. علم هرگونه ادعا درباره تأثیر الکل بر تهوع بارداری را رد کرده و هرگز این ریسک را توصیه نمی کند.

نوشیدن الکل خطر سقط جنین و مرده زایی را افزایش می دهد.همچنین روی رشد مغز جنین تأثیرمنفی می گذارد و یا منجر به سندروم الکل جنینی می گردد.

این سندروم می توتند منجر به بدشکلی های صورت، عیوب قلبی و ناتوانی های ذنی گردد.حتی مصرف مقدار کمی الکل در بارداری می تواند بر رشد جنین مؤثر باشد. بنابراین به زنان توصیه اکید می گردد که در طول بارداری به طور کامل از الکل دوری کنند.

تخم مرغ های خام و روان

بیشترین خطر به دنبال مصرف تخم مرغ های خام سالمونلا می باشد. سالمونلا عفونتی است که باعث ایجاد تب، تهوع شدید، اسهال و استفراغ و کرامپ های شکمی می گردد. این علائم معمولا در زنان حامله بروز می کنند. کرامپ های شکمی در رحم ممکن است اتفاق بیفتد و منجر به مرده زایی یا زایمان زودرس شود.

ممکن است شما از وجود تخم مرغ خام و نیمه خام در برخی غذاها آگاه نباشید. مانند سس مایونز، برخی از رویه های خامه ای کیک ها، تیرامیسو و سس هلندی. گزارش های جدیدی وجود دارد که در برخی کشورها روی مواد غذایی مشخص می کنند که برای زنان باردارمجاز است یا غیرمجاز.با این حال ما میگوییم که جانب احتیاط را بگیرید و تخم مرغ ها را قبل از مصرف به طورکامل بپزید.

تغذیه دوران بارداری

گوشت های فرآوری شده و خام  

گوشت های خام یا فرآوری شده می توانند حاوی باکتری ها، ویروسها وانگلهای خطرناکی باشند. برخی از گوشتهای فرآوری شده مثل هات داگ ممکن است حاوی باکتری لیستریا باشد که قبلا در مبحث پنیر نرم به آن اشاره کردیم.

این باکتری می تواند برای فرزند شما خطرناک باشد و خطر سقط جنین را افزایش دهد. گوشتهای سرد مثل ساندویچ ها و گوشتهای اغذیه فروشی ها (مثل کباب ترکی و …) هم ممکن است حاوی باکتری های خطرناک باشند. بنابراین دوری از تمام گوشت های خام، سرد و فرآوری شده در طول بارداری قابل اطمینان تر است. هرچند مثل همیشه استثنائاتی وجود دارد. به عنوان مثال برخی کارشناسان می گویند سوسیس ها درصورتیکه آنقدر داغ شوند که بخارگرم بیرون دهند. با توجه به اینکه برخی غذاها فوایدی برای سلامتی ندارند بنابراین ما پیشنهاد می کنیم که در طول بارداری از همه آنها دوری گزینید.

جوانه های حبوبات

اگر شما به طور منطقی فکر می کردید که همه سبزیجات برای خوردن در بارداری مانعی ندارند این مورد ممکن است عجیب به نظر بیاید. در ۲۰ سال گذشته و شاید بیشتر حداقل ۳۰ نوع بیماری مربوط به مواد غذایی که توسط گوشت های خام یا جوانه های نیم پز همه گیر شده بودوجود داشته است. انواع مختلف جوانه ها تست شدند و معلوم شد که بیشتر بیماری ها به سالمونلا و ای کولی مربوط است.بنابراین به زنان حامله توصیه شد که از خوردن جوانه هایی مثل یونجه، شبدر و ماش دوری کنند.

تغذیه دوران بارداری

غذاهای دریایی خام یا سرد و ماهی هایی که حاوی مقدار زیادی جیوه هستند

مثل گوشتهای خام و سرد، غذاهای دریایی خام یا سرد نیز در تغذیه دوران بارداری جایی ندارند و مصرف آنها در این دوران خطرناک است. در این مورد نیز خطر باکتریهایی مثل لیستریا به همان میزان ویروس ها و انگل ها وجود دارد. غذاهای دریایی دودی اگر در یخچال نگهداری و به طور کامل پخته شده و حرارت ببینند می توانند مورد استفاده قرار گیرند. ماهی هایی که جیوه بالایی دارند، مثل ماهی تن، ماهی خال مخالی، کوسه ماهی و اره ماهی برای زنان باردار و فرزندان آنها می تواند خطرناک باشد. به این دلیل که جیوه یک عنصر سمی است. بنابراین اگر به مقدار زیاد مصرف شود می تواند برای سیستم اعصاب، سیستم ایمنی و  سمی باشد.

چه غذاهایی در بارداری بخوریم

غذاهای زیادی وجود دارند که شما می توانید آنها را بخورید و بسیاری از آنها حاوی مواد مغذی که برای رشد سالم فرزند شما حیاتی هستند، می باند. بیایید نگاهی به برخی از مفیدترین غذاها بیندازیم که شما از بودن این غذاها در رژیم خود مطمئن شوید (به شرطیکه آلرژی یا محدودیت دیگری در مصرف نداشته باشید.)

لبنیات

کلسیم یک ماده معدنی بسیار مهم برای زنان حامله و رشد کودک آنها می باشد. لبنیات یا هر جایگزین غنی شده با کلسیم آن منبع خوبی از مواد مغذی ضروری می باشد. همچنین بسیاری از محصولات لبنی یا جایگزین های غنی شده آنها حاوی ویتامین دی هستند که برای جنین و جذب کلسیم ضروری است.شیر و پنیرهای سفت، و شیرهای گیاهی غنی شده با کلسیم و ویتامین دی برای تغذیه دوران بارداری مناسبند. با این حال شیرهای غیر پاستوریزه و پنیرهای غیرپاستوریزه نخورید. فرایند پاستوریزه کردن برای کشتن باکتری های خطرناک به کار می روند. این به این معنی است که در محصولات پاستوریزه نشده خطری وجود دارد و ممکن است باکتری های خطرناک زنده باشند.

تغذیه دوران بارداری

میوه و سبزیجات تازه

این مورد عجیبی نیست. میوه ها و سبزیجات فصل ( و ترجیحا بومی) در تغذیه دوران بارداری بسیار سالم و ضروری هستند. آنها منبع بزرگی از فیبر هستند که در لیست تغذیه دوران بارداری جایگاه بزرگی دارد و به جلوگیری از یبوست –  که بسیاری از زنان باردار با آن رو به رو می شوند – کمک می کند. همچنین آنها حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی می باشند.

منحصرا ویتامین سی یک ماده مغذی مفید برای دوران بارداری است زیرا به جذب آهن کمک می کند. مرکبات شامل لیموها، گریپ فروت و پرتقال و نارنگی مقدار زیادی ویتامین سی دارند. فولات ماده مغذی دیگری است که در طول بارداری جزء مواد ضروری به حساب می آید زیرا به رشد سیستم عصبی جنین کمک می کند. این ماده بسیار مهم است و درواقع یکی از مهمترین مکمل های طبیعی توصیه شده در بارداری است. اسفناج، جوانه گندم و حبوبات همگی منابع خوبی از فولات هستند.

گوشت های پخته شده

اگر شما گیاهخوار هستید ماهی و گوشت پخته شده ( به جز ماهی های حاوی جیوه) کاملا برای تغذیه دوران بارداری مناسبند و خوردن گوشتهای ضعیف فوایدی برای سلامتی دارند. آنها حاوی پروتئین و آهن که دو عنصر بسیار ضروری برای سلامتی شما و رشد سالم فرزند شما دارند. با این حال بسیار مهم است که گوشت را قبل از خوردن به طور کامل بپزید و تا زمانی که گرم است آنرا مصرف کنید. همانطور که قبلا اشاره کردیم بهتر است از خوردن گوشت های سرد اجتناب کنید و اکیدا توصیه می شود که به  طور کامل از خوردن گوشتهای خام و نیم پز کناره گیری کنید.

تغذیه دوران بارداری

آجیل و دانه ها

آجیل ها و دانه ها حاوی چربیهای مفید هستند که در طول بارداری سودمند می باشند. امگا-۳ که به مقادیر زیادی در برخی ماهیها مثل سالمون یافت می شود برای رشد جنین ضروری است. تحقیقات نشان داده است که وجود ای پی آ و دی اچ آ امگا-۳ در رژیم بارداری اثرات مثبتی روی رشد بصری و شناختی جنین خواهد داشت.

تغذیه دوران بارداری

قابل بحث

قرار دادن برخی غذاها در لیست تغذیه دوران بارداری خوب است، حتی اگر نیاز ضروری به آنها نباشد، در صورتیکه برخی متخصصان تغذیه، خوردن برخی غذاهای دیگر را محدود می کنند. به عنوان مثال پنیرهای سفت اگر در یخچال نگه داری شوند و قبل از انقضاشان خورده شوند خطری ندارند. ولی خوردن پنیر زیاد برای سلامتی شما خوب نیست.

غذاهای از قبل پخته شده

این یک مثال از غذاهایی است که باید با احتیاط خورده شود. معمولا گفته می شود که غذاهای از قبل پخته شده و فریز شده اگر طبق دستوراتی در منزل گرم شوند و شما مطمئن شوید که بخار داغ از آنها خارج می شود می توانند خورده شوند. چیزهایی مثل مرغ کنتاکی آماده باید داغ باشند و سپس در یخچال قرار بگیرند و تا ۲۴ ساعت خورده شوند.

تغذیه دوران بارداری

جگر و قلوه

افراد زیادی هستند که از خوردن ارگانهای گوشتی(جگر، قلوه و …) روی برمی گردانند. اما این ارگان ها منبع قدرتمندی از آهن، ویتامین ب۱۲، ویتامین آ و مس هستند. گفته می شود که زنان باردار نباید ارگانهای گوشتی را بیشتر از یک بار در هفته بخورند.به این دلیل که ویتامین آ و مس بیش از حد ممکن است به مسمومیت کبد و یا حتی نقوص تولد منجر شود.

نوشیدنی های کافئین دار

معمولا ما توصیه می کنیم که خوردن نوشیدنیهای کافئین دار گازدار را به طور کامل متوقف کنید زیرا آنها پر از محتویات مصنوعی وانواع چیزهای نامطبوع هستند. خوردن قهوه و چای در مقادیر کم می تواند لذتبخش باشد. معمولا توصیه می شود که مصرف قهوه را به یک فنجان در روز کاهش دهید، درحالیکه می توانید ۴ فنجان چای کمرنگ در روز بنوشید.

تغذیه دوران بارداری

فقط بپرسید

ما همیشه در رابطه با تغذیه دوران بارداری به زنان توصیه می کنیم که با پزشک خود یا متخصص تغذیه درباره باید و نبایدهای تغذیه دوران بارداری صحبت کنند به این دلیل که لیست کردن تمام موارد در یکجا امکان پذیر نیست! درباره مواد غذایی که در اینجا نام برده نشده تحقیق کنید و از پزشک خود بپرسید.

منبع

 

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

روده

۹ علامت که نشان میدهد کارکرد روده ها کامل نیست

    آیا این احساس را همیشه دارید که هوس خوردن شیرینی جات کرده اید؟آیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?