خانه / دسته بندی نشده / توقف افکار مسموم چگونه امکان پذیر است؟
توقف افکار مسموم
توقف افکار مسموم

توقف افکار مسموم چگونه امکان پذیر است؟

توقف افکار مسموم از طریق راهکارهای زیر امکان پذیر خواهد بود:

۱-فکر خود را آزادانه به کار بیندازید.

برای توقف افکار مسموم و  از بین بردن کج اندیشی ،خواه از نوع استدلال هیجانی ،یا خواندن افکار دیگران ویا شخصی سازی ،فکر خود را آزاد و پیشرو قرار دهید .شما نیاز به سند محکمی برای فکر خود دارید.

به یاد داشته باشید درک شما از حقیقت،حدس و گمان شما ،نیرویی که حس میکنید و حواس شما هیچکدام گواه و مدرک معتبری در برابر قانون حقیقی نیست و انسان همواره در معرض درک و برداشت اشتباه از حقایق است.

از خود اینطور سئوال کنید: برای اینکه فکر میکنید شریک زندگیتان دارد شما را فریب میدهد چه دلیل معتبری به جز احساس حسادت خود دارید ؟ مدرک شما برای اینکه یک شخص از شما متنفر است جدا از پیشامدهای خوب گذشته چیست؟در یک مثال جدی ،دلیلی که آن را از روی اشتباه به کار برده اید چیست؟جدا از اینکه خود را مقصر میدانید.احتمالا شما پیشنهادی ندارید که دقیقا به چه چیزی برای کاهش منحرف شدن افکارتان نیاز دارید.با همان حسی رفتار کنید که دوست دارید به این ترتیب احساس شما بهتر خواهد شد .

۲-به گونه ای عمل کنید که گویا احساس اطمینان دارید.

سه طرز فکر فریب دهنده که در مقاله “سه عادت  فکری مسموم که حس ناامنی ایجاد میکند “به آنها اشاره شده در واقع به یک اندازه عملکرد شما را که در محدوده افکار آزار دهنده  و کژپندارانه هستند به شدت تحت تاثیر قرار داده و منحرف میکنند.این افکار شاید شما را مجبور کنند تا مخفیانه پیامها و ایمیل دیگران را بخوانید.

حتی ممکن است شما راوادار کنند تا زیرکانه و برای تحقیر به دوستتان بگویید که تو داری با وزنه پنج کیلویی تمرین میکنی؟ من برای تو پند هایی از زمانهایی دارم که اخرین ده کیلویی ورزش میکردم.یا ممکن است از روی این افکارغلط به لاف زدنهای حقیرانه در برابر هر کسی که به شما گوش میدهد روی بیاورید.و مثلا بگویی که چگونه بر روی زمین این پیشرفت بزرگ را به دست آوردم؟

شما مکن است قادر نباشید خطور کردن این افکار مخرب را به ذهنتان متوقف کنید ،اما میتوانید اعمال و رفتارهایی که در نتیجه این فکرها مرتکب میشوید را کنترل کنید.برای مثال به یکباره تلفن همسرتان را زمانی که حضور ندارد روی میز پیدا میکنید ،از خودتان بپرسید اگر الان یک شخص مطمئن به جای شما بود چه میکرد؟ پس همان ر ا انجام دهید.تلفن را سرجایش گذاشته وبه کار خود بپردازید.به گونه ای عمل کنید که گویا اطمینان کامل در وجود شماست حتی اگر آن را احساس نمیکنید.آن طور رفتار کنید که گویا به طور شگفت انگیز امنیت در وجود شما شروع به استوار شدن کرده است.

برای توقف افکار مسموم ،طوری رفتار کنید که دوست دارید به این ترتیب احساس شما بهتر خواهد شد.

۳-خود را در برابر ناامنی واکسینه کنید.

ناامنی و اضطراب اساسا شک و تردید شما درباره خودتان است.شما سئوالات و مسائل جدی درباره صلاحیت،ارزش و کارایی خودتان دارید.

حالا افرادی که خیلی مضطرب هستند سعی میکنند به وسیله بستن هرگونه روزنه ای به روی خود با تردید و بلاتکلیفی سروکار داشته باشند.آنها حقیقتا سعی میکنند در باره خودشان با صدای بلند حرف بزنند برای اینکه دیگران را متقاعد کنند که دوستشان بدارند .برای اینکه به خوبی کسانی انجام دهند که هرگز از انها انتقادی نمیشود.

اما درعوض سعی کردن برای از بین بردن شک و تردیدامکان پذیر است .خودتان را با بمبارانی از انتظارات واقع بینانه در برابر افکار غیر مطمئن بیمه کنید. چگونه؟عبارات بیطرفانه ای را برگزینید و آنها را بارها وبارها برای خود تکرار کنید .یکی از نمونه های قدیمی این جمله است :”من هر کاری که انجام دهم ،به هر حال ممکن است بعضی ها خوششان نیاید.” یا این جمله :” من هرچقدر هم جذاب باشم به هر حال کسانی هستند که از من جذابتر باشند.”

یا:”بالاخره کسانی هستند که از من باهوشترند.”

متنی که برای تکرار کردن تهیه کرده اید را با نوع دغدغه فکریتان هماهنگ کنید و برای توقف افکار مسموم آن را بارها تکرار کنید .زمان خود را برای داشتن یک “ده دقیقه ی سودمند “تنظیم کنید .در ابتدا ممکن است این کار باعث شود که شما احساس تدافعی و ناراحتی نسبت به جملاتی که تکرار میکنید داشته باشید .اما بعد از چندین مرحله تکرار مداوم واکنش ذهن شما به گونه ای خواهد بود که شما دقیقا میخواهید.با احساس اضطراب خود روبرو شوید تا از تداوم آن جلوگیری کنید.

شاید این مقاله را نیز بپسندید

منبع :quickanddirtytips.com

 

 

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

روده

۹ علامت که نشان میدهد کارکرد روده ها کامل نیست

    آیا این احساس را همیشه دارید که هوس خوردن شیرینی جات کرده اید؟آیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *