خانه / دسته بندی نشده / چگونه پوست شل شده بعد از کم کردن وزن را درمان کنیم؟
پوست شل
پوست شل

چگونه پوست شل شده بعد از کم کردن وزن را درمان کنیم؟

پوست شل و چروک شده بعد از کاهش وزن:

اگر شما اخیرا وزن زیادی کم کرده اید ممکن است دربعضی از جاهای بدنتان با پوست شل و آویزان مواجه شده باشید.از پوست اضافی زیر بازوها تا کیسه آویزان زیر شکم.نمایان شدن پوست اویزان میتواند باعث خجالت شخص بشود.مخصوصا اگر کاهش وزن به سرعت صورت گرفته باشد .

در این مقاله شما می آموزید که چرا پوست شل میشود و چگونه میتوان آن را بعد از کم شدن وزن سفت کنیم.همچنین با انواع کرمها،فراورده های دارویی ونوع  تغذیه ای و ورزشهایی که به سفت شدن پوست کمک میکند آشنا میشوید.

چرا پوست بعد از کم شدن وزن شل میشود؟

ما با رشد و اضافه کردن وزن باعث کشیدگی پوست میشویم. به همین دلیل کم کردن وزن  باعث چروک میشود .پوست یک عضو زنده است که خاصیت کشسانی بسیار زیادی دارد.پوست شما فقط یک تکه پوششش نیست بلکه به عنوان عضوی مانند اعضای دیگر بدنتان دربردارنده سلولهایی درون خود است.هر لایه از پوست دارای سلولهایی متفاوت است . سلولهای پوست در بیرونی ترین قسمت پوست یعنی اپیدرم،دائما در حال ازبین رفتن سلولهای قبلی و جایگزین شدن سلولهای جدید است.سلولهایی که در لایه زیر اپیدرم قرار دارند ماندگاری بیشتری دارند .این لایه از پوست ازبافتهای رابط با خاصیت کشسانی ،تارها ورگهای خونی تشکیل شده است.و هرگونه از اجزای پوست که میتوانند کشیده یا منقبض شوند بستگی به این دارد که چه نوع رفتاری با آن دارید.

وقتی وزن کم میکنید چه اتفاقی برای پوستتان می افتد؟

وقتی شما وزن کم میکنید مخصوصا هنگامی که به سرعت این کار را انجام میدهید این اجزای کشسان پوست شما  هنوز لایه های چربی که آنها را کشیده نگهداشته را از دست نداده اما انها وقت زیادی ندارند تا خاصیت الاستیکیشان را با شکل جدید شما سازگار کنند .

در کاهش سریعتر وزن ،مواردی مانند سن،تغذیه نامناسب،کم شدن آب بدن،قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب و کشیدن سیگار اثر نامطلوبی روی پوست دارند و چروکهای زیادی روی پوست ایجاد میکنند که بسیار ناخوشایند است. 

چگونه پس از کاهش وزن پوست خود را سفت کنیم ؟

 اگر شما چربی از دست داده اید و پوستتان در حال افتاده شدن است اولین قانون این است:نگران نباشید! زیراپوست یک عضو زنده است ،پوست شما به آرامی همان فرمی را خواهد گرفت  که با اندام جدیدتان متناسب شود .اما این فرایند میتواند چیزی حدود دو سال طول بکشد .اینجا توصیه هایی برایتان داریم که سفت شدن پوستتان سریعتر اتفاق بیفتد.

۱-کاهش وزنتان نباید به سرعت زیاد انجام شود.

همانطور که گفته شد سرعت زیاد کاهش وزن یکی از عوامل منفی تاثیر گذار در خاصیت ارتجاعی پوست است .رژیمهای متعدد و وقت گذاشتن بیش از حدبرای ورزش میتواند به سرعت باعث ریزش ماهیچه و چربی باهم شودکه نتیجه آن بدشانسی  دوبرابر برای پوست شما  است . حمایت کننده هایی که در لایه زیرین پوستتان قرار دارند عضلاتی با ساختار ماهیچه ای که پوست را در برابر بدنتان نگه میدارند  از بین میروند همینطور چربیهایی که پوست را کشیده و صاف نگه داشته اند .

۲-آب فراوان به بدن خود برسانید

نیاز به آب بدن خود را برطرف کنید.آب یک مولفه یا ترکیب دهنده  بسیار سخت برای نگهداشتن خاصیت ارتجاعی پوست است. از طریق غذا و مایعات شما باید به هرحال دو لیتر آب مصرف کنید.

۳- به طور صحیح غذا بخورید

دو ماده لازم برای اینکه پوست دارای خاصیت ارتجاعی و نرم باشد الاستین و کلاژن هستند.غذاهای دارای پروتئین مانند ،پنیر سالم ،شیر،دانه ها،آجیل،و ماهی دارای مواد سازنده کلاژن و الاستین هستند . همچنین روغنهای سالم هم به سلامتی پوست کمک میکنند .

۴-از پوست خود محافظت کنید.

پوست خود را تغذیه نموده و از آن مراقبت کنید .لایه برداری روزانه میتواند برای پاک کردن سلولهای مرده پوست و افزایش گردش خون پوست کمک کند .یک حمام گرم با نمک دریا و املاح مفید میتواند وضع پوست ر ا بهبود بخشد .کرمهای سفت کننده گیاهی  با و ترکیباتی مانند آلوئه ورا ،اسید هیانولوریک،عصاره خمیر مایه،پروتئین سویا،ویتامین c ، ویتامین e,a میتواند به تامین آب  و افزایش کلاژن و الاستین پوست کمک کند .

از پاک کننده ها و صابونهای  قوی مانند صابونهای سولفات دار ، استفاده نکنید .کمتر در معرض آفتاب قرار بگیرید .از برنزه کردن در ساحل بپرهیزید و چوست را در معرض آب بسیار داغ و آب کلردار قرار ندهید .تمام اینها خاصیت ارتجاعی پوست را ازبین خواهد برد .اگر برای شنا مجبور هستید که در آب کلر دار قرار بگیرید از شامپو هایی استفاده کنید که مخصوص پاک کردن کلر از پوست هستند .

چه موقع لازم است از جراحی برای پوست شل استفاده کنیم؟

پوست میتواند به میزان زیادی در هنگام اضافه وزن کشیده شود .مثلا در هنگام ۹ ماه بارداری .بنابراین شما میتوانید پوست  چروک خود را بکشید .اما اگر شما قبل از کاهش وزن  مدت زیادی وزن بسیار بالایی داشته اید ممکن است بخواهید جراحی پلاستیک انجام دهید .و پوست خود را بکشید.این درمان فقط برای موارد بسیار حاد میتواند صورت گیرد .ولی یک هشدار باید داده شود . کسانی که متحمل این عمل جراحی شده اند در حقیقت بعد از بهبودی ، چربی بسیار بیشتری در دفعات بعدی اضافه کرده اند!این مقاله را نیز مطالعه کنید.

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

روده

۹ علامت که نشان میدهد کارکرد روده ها کامل نیست

    آیا این احساس را همیشه دارید که هوس خوردن شیرینی جات کرده اید؟آیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *