خانه / دسته بندی نشده / ده راهکار برای کاهش کلسترول
کلسترول
کلسترول

ده راهکار برای کاهش کلسترول

شما به دکتر خود مراجعه می کنید و او دستور آزمایش کلسترول می دهد. شما از سوزن متنفرید و با خودتان فکر می کنید، “من درسلامت کامل هستم،اما فکر کنم باید بهرحال آزمایش خون را انجام دهم”.

آزمایش را میدهید و به خانه برمی گردید،وهمه چیزرا فراموش می کنید. چند روز بعد،شما یک تماس از مطب دکتر دریافت می کنید که به شما خبرهایی میدهد: – کلسترول شماخیلی بالا است و دکتر میخواهد شما را حضوری ببیند و درمورد آن صحبت کند.

شما به منشی التماس میکنید که یک قرار ملاقات درهفته به شما بدهد ،در حالی که از ترس  اینکه هر لحظه بخاطر تشکیل پلاک در رگهای خونتان ممکن است اتفاقی برایتان بیفتد، عرق میریزید. درنهایت،در روز ملاقات دکتربه شما میگوید که شما دو انتخاب دارید:

 1. کم کردن وزن، ورزش،و تغییر رژیم غذایی به طور قابل ملاحظه

یا

 1. شروع به مصرف یک داروی کاهش دهنده کلسترول

چی؟! قرص.؟اگر شما از قرص متنفرید و دوست ندارید برای مدت طولانی دارو مصرف کنید . به علاوه،شما همه نوع حرف از داروهای کلسترول شنیده اید و به اندازه مرگ از آنها می ترسید، چکار می کنید ؟چطوراست گزینه یک را انتخاب کنید .

شما اطلاعات اولیه را برای شروع کاهش کلسترول بدون نیاز به دارو نمیدانید؟ خوب،اجازه دهید در مورد برخی از روش های کاهش کلسترول که میتوانید خودتان امروز آنها راپیاده سازی کنید مطالبی را بیان کنیم.

کلسترول چیست ؟

هنگامی که دکتر دستور “آزمایش کلسترول،” را می دهد اوبه دنبال چند تا عدد است :

 • LDL: کلسترول “بد”شما است،همانی است که به شدت شناخته شده و اگر درطی یک دوره زمانی طولانی بدون درمان رها شود به بروز بیماری قلبی منجر میشود. برای اکثر افراد سالم بدون دیابت،بیماری های قلبی،یا بیماری کلیوی، میزانLDLکمتراز ۱۳۰ است.
 • HDL: کلسترول “خوب” شما است. ورزش وکاهش وزن کمک میکندتا این شماره افزایش پیدا کند (نیاز به افزایش ان در حد امکان دارید،ترجیحا بیش از ۴۰).
 • تریگلیسیرید: این نوع دیگری ازکلسترول “بد” است که در افرادی که چربی بالا و یا رژیم های کم کربوهیدراتدارند بالا است . مقدار آن برای اکثر افراد بالغ کمتر از ۱۵۰ است.
 • کلسترول کامل: ترکیبی از هر دو کلسترول خوب و بد.

چرا باید ازکلسترول خود مراقبت کنیم؟

همان طورکه قبلا اشاره شد،کلسترول باعث ایجاد پلاک خونی می شود. میتواند شریانها را مسدود کرده وباعث بیماری های قلبی، حملات قلبی، سکته و بیماری عروق محیطی (رگهای خونی مسدود در ساق پا)،به همراه چند شرایط نا خوشایند و مرگبار می شود.

ده راهکار برای کاهش کلسترول بدون دارو

بنابراین حالا میدانیم که نباید ازکلسترول بالا چشم پوشی کنیم، ما نیاز به یادگیری راههایی برای کمک به کاهش آن داریم. اگرانتخاب کردیدکه خودتان بدون مصرف دارو کلسترول خود را کاهش بدهید، در مورد آن با دکتر خود صحبت کنید، بعد از آن ده  روش زیر را در نظر بگیرید :

 1. کلسترول کلی را محدود کنید: روزانه بیش از ۱۰۰mgکلسترول مصرف نکنید. برچسب مواد غذایی را بخوانید و مقدار مصرف خود را کنترل کنید. اگر نمیدانید که چگونه برچسب مواد غذایی را بخوانید، نظر دکتر خودرا برای ارجاع به یک متخصص تغذیه بخواهید.
 2. چربی اشباع شده را محدود کنید: هنگام خواندن برچسب مواد غذایی،به محتوای چربی اشباع توجه دقیق کنید. چربی های اشباع شده نباید بیش از حداکثر ۵٪ازکل کالری روزانه تان را ،که برای بیشتر مردم ۱۰ گرم در روز است تشکیل دهند.
 3. پرهیز از چربی ترانس: چربی ترانس عمدتا در غذاهای فرآوری شده، غذاهای سرخ شده، دسر و شیرینی یافت میشود. رژیم غذایی شما باید به منظور کاهش کلسترول تا حد ممکن دارای چربی ترانس کمی باشد.
 4. کربوهیدراتها را محدود کنید: خوردن یک رژیم غذایی متعادل با بیش از ¼ بشقاب متشکل از کربوهیدراتها، و کربوهیدراتهای پیچیده که در متابولیزم موثرتر هستند را انتخاب کنید – مانند برنج قهوه ای و نان و خمیرگندم کامل،به جای آرد سفید. کلاً ازشیرینی اجتناب کنید. مصرف کربوهیدرات پایین برای کاهش وزن، همراه باکاهش کلسترول تریگلیسرید وبه نوبه خود کاهشLDL شما کمک خواهد کرد.
 5. خوردن لبنیات بدون چربی: درهنگام انتخاب لبنیات،گزینه های بدون چربی از شیر،پنیر،ماست،وغیره را انتخاب کنید.
 6. خوردن پروتئینهای گیاهی: برای حداقل یک منبع پروتئین در روز،یک گزینه مبتنی بر سویا به جای یک منبع مبتنی بر حیوانی را انتخاب کنید – مانند سویا، وغیره. به همین دلیل بعضی ازگیاه خواران میزان کلسترول بسیار عالی دارند – آنها پروتئینهای حیوانی کمی مصرف میکنند.
  1. افزایش فیبر: بزرگسالان نیاز به حداقل ۵ وعده میوه و سبزیجات در روز دارند،که منابع خوبی از فیبر هستند. فیبر نیز در برخی از غلات غنی شده، نان سبوس گندم وجو یافت می شود. هدف برای ۲۵ گرم فیبر در روز است. اگر از مصرف این مقدار مشکل دارید،پس ازمکمل پودرگیاهی یا فیبر مکمل استفاده کنید.
  2. وزن اضافی را کاهش دهید: اگر اضافه وزن دارید، برای کاهش وزن کار کنید. بهتراست از طریق ورزش و رژیم غذایی سالم ومتعادل به دست آورد.”رژیم غذایی” موقت است-اغلب بیمارانی که توسط رژیم غذایی وزن کم کرده اند مجدد وزنشان به حالت قبلی بر می گردد. این نیاز به یک تغییر جدی درشیوه زندگی است،برای اینکه واقعاً در سلامت شما تغییر ایجاد کند.
  3. ورزش: حداقل ۳۰ دقیقه به طورمداوم ورزشهای قلبی عروقی (که درآن قلب شما پمپ کرده وشما عرق می کنید) برای اکثر روزهای هفته (حداقل ۴ روز) انجام دهید.

  ۱۰.از مصرف الکل خودداری کنید: الکل یک منبع بزرگ کالری است واغلب در چربی و تریگلیسرید بالا است.  یک لیوان شراب درروز۱۰۰ کالری اضافی میدهد.مصرف نوشیدنیهای الکلی مضر میباشد. این مقاله را هم بخوانید .

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

روده

۹ علامت که نشان میدهد کارکرد روده ها کامل نیست

    آیا این احساس را همیشه دارید که هوس خوردن شیرینی جات کرده اید؟آیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?