خانه / دسته بندی نشده / ده راه آسان برای خانواده ها جهت پس انداز
پس انداز
پس انداز

ده راه آسان برای خانواده ها جهت پس انداز

پس‌انداز پول از جمله کارهایی است که صحبت از آن ساده است اما در عمل کار سختی است. همه می‌دانند که پس اندازه پول در بلند مدت کار هوشمندانه‌ای است، اما بسیاری از ما در انجام آن مشکل داریم. پس‌انداز فقط کم خرج کردن نیست، اگرچه همین کار هم به تنهایی چالش بر انگیز است. افرادی که پول پس‌انداز می‌کنند باید به اینکه چطور پول خرج می‌کنند و نیز اینکه چطور درامدشان را به حداکثر برسانند نیز توجه کنند. در اینجا یاد می‌گیرید چطور اهداف واقع بینانه برای خودتان ایجاد کنید، مخارجتان را کنترل کنید و بیشترین بهره بلند مدت را از پول خود ببرید:

۱.مسئولانه پس‌انداز کنید

ابتدا دستمزد خودتان را بدهید. ساده‌ترین راه برای پس‌انداز پول به‌جای خرج کردن آن این است که مطمئن شوید هرگز فرصت و شرایط خرج کردن پول را در وهله اول نخواهید داشت. برای این کار می‌توانید بخشی از حقوق ماهیانه تان را با واریز مستقیم به‌حساب پس‌انداز یا حساب بازنشستگی انتقال دهید تا از استرس تصمیم گیری برای مقدار پولی که باید پس‌انداز کنید و مقداری که باید برای مخارج ماهیانه صرف کنید، رها شوید. با این کار شما به‌صورت اتوماتیک پول پس‌انداز می‌کنید و پولی که هرماه برایتان می‌ماند را می‌توانید به‌دلخواه خود هزینه کنید. به‌مرور زمان، واریز حتی بخش کوچکی از حقوق به‌حساب پس‌انداز می‌تواند مبلغ زیادی شود (به‌خصوص اگر از آن سود دریافت کنید) بنابراین هرقدر می‌توانید زودتر شروع کنید تا بهره بیشتری از این کار ببرید. • برای ایجاد یک سیستم واریز مستقیم، در صورت امکان با مسئول مالی محل کار خودتان صحبت کنید تا بخشی از حقوقتان را مستقیم به‌حساب پس اندازتان واریز کند. اگر بتوانید اطلاعات یک حساب پس‌انداز جداگانه نسبت به‌حساب جاری‌تان را در اختیار فرد مسئول قرار بدهید، معمولاً می‌توانید از واریز مستقیم بدون هیچ مشکلی استفاده کنید.

اگر به دلیلی نمی‌توانید هرماه واریز مستقیم انجام دهید، شغل آزاد دارید یا بیشتر با پول نقد کار می‌کنید، تصمیم بگیرید مقدار مشخصی از پولتان را خودتان به‌حساب پس‌انداز هرماه واریز کنید و به این کار متعهد شوید.

۲.با وبلاگهاو پادکستهای  مالی مشترک شوید

اینکه “دانش قدرت است” در واقع جمله ای بسیار صحیح است و هنگامی که با پول همراه شود قطعی می شود. در بسیاری از موارد بسیاری از ما ازموضوعات پولی می ترسیم چرا که میترسیم بیش از حد پیچیده باشد و یا فکر میکنیم اگر آن را نادیده بگیریم  ، از ما دور می شود. عادت پیروی از پادکست و وبلاگهای مالی داشته باشید .برای راهنمایی از آنها استفاده کنید. استفاده مفید و به موقع در همه چیز، از گرفتن یک وام با اعتبار کم تا درک گزینه های وام مسکن و چگونگی تنظیم اظهارنامه مالیاتی خود .هر چه بیشتر بدانید، راحتتر با انواع مسائل مالی از جمله بهترین استراتژی برای صرفه جویی در پولی که به سختی به دست آورده اید روبرو میشوید.

۳. از جمع شدن بدهی اجتناب کنید. برخی از بدهی‌ها غیر قابل اجتناب هستند. به‌طور مثال، تنها افراد بسیار ثروتمند آن‌قدر پول‌دارند که بخواهند یک خانه را به‌صورت یکجا خریداری کنند، بقیه مردم با قرض و وام و پرداخت اقساط می‌توانید پول خانه را پس دهند. بااین‌حال به‌طور کلی تا جایی که ممکن است، از بدهکار شدن اجتناب کنید. پیش پرداخت بخشی از هزینه، همیشه در بلند مدت ارزان‌تر از پرداخت تمام قسط تمام می‌شود، چون بهره آن در طولانی‌مدت بیشتر خواهد بود.

اگر رهایی از وام برایتان غیر قابل اجتناب است، سعی کنید تا جایی که ممکن است پیش پرداخت بیشتری بدهید. هر مقدار که می‌توانید پیش پرداخت بدهید، به این صورت زودتر می‌توانید قرض خود را پرداخت کنید و کمتر سود می‌پردازید.

اگر بدانید برای چه کاری پس‌انداز می‌کنید، پس‌انداز کردن برایتان ساده‌تر می‌شود. اهدافی برای پس‌انداز تعیین کنید که قابل دسترسی باشند و به شما این انگیزه را بدهند که برای پس‌انداز مسئولانه، تصمیمات مالی سخت بگیرید. رسیدن به اهداف جدی مانند خرید خانه یا بازنشستگی، ممکن است سال‌ها طول بکشد. در این موارد لازم است پیشرفت خود را به‌صورت منظم بررسی کنید. تنها نگاهی به گذشته و چشم انداز آینده خود بیندازید تا ببینید چقدر پیشرفت داشته‌اید و چه مقدار تا هدف فاصله دارید.

۴.نیازی به این نیست که ابزار الکترونیکی و تکنولوژی را مرتب ارتقا دهید

تغییرات فناوری سریع هستند که قطعا امکان به روزرسانی لپ تاپها، تلفنها ی هوشمند، تبلتها و دیگر ابزارهای الکترونیکی به صورت بسیار منظم وجود دارد، و باور کنید، برخی از خانواده ها اینکار را می کننداما در واقع نیازی به این مخارج نیست. اگر دستگاههای فعلیتان در حال حاضر خوب کار می کنند، از آنها تا زمانی که ممکن است استفاده کنید و درپول خود صرفه جویی کنیدواین منجر به پس انداز بیشتر خواهد شد.

 

۵- برنامه بودجه داشته باشید. تعهد به اهداف پس‌انداز بلند پروازانه ساده است اما اگر روشی برای نظارت و کنترل هزینه هایتان نداشته باشید، متوجه می‌شوید دستیابی به اهداف دشوار است. برای اینکه پیشرفت مالی خودتان را در مسیر درست نگهداری کنید، اول هرماه درامدتان را بودجه‌بندی کنید. بخشی از درامد را به هزینه‌های اصلی و مهم اختصاص دهید تا مطمئن شوید پولتان را هدر نمی‌دهید، به‌خصوص اگر حقوق ماهیانه را همین که دریافت کردید مطابق بودجه تقسیم کنید.

۶- هزینه هایتان را ثبت کنید. محدود کردن هزینه‌ها برای فردی که می‌خواهید پول پس‌انداز کند امری ضروری است، اما اگر شما بر هزینه هایتان نظارت نداشته باشید، تعهد به هدف‌هایتان برای شما دشوار می‌شود. مقدار مبلغ صرف شده در انواع مختلف هزینه‌ها در ماه را محاسبه کنید تا بفهمید کجای کار مشکل دارید و بتوانید عادت‌های صرف هزینه را متناسب با بودجه تان تعدیل کنید. بااین‌حال نظارت بر هزینه‌ها ممکن است نیاز به توجه جدی به جزئیات داشته باشد. اگرچه همه باید هزینه‌های مهم و اصلی مانند مسکن و اقساط را کنترل و نظارت کنند، اما توجه شما به هزینه‌های جزئی‌تر، معمولاً با جدیت وضعیت مالی شما افزایش پیدا می‌کند.

 • همراه داشتن دفترچه پس انداز: یک دفترچه یادداشت کوچک می‌تواند مفید باشد. عادت کنید همه هزینه‌ها را ثبت کنید و رسیدها را (به‌خصوص در خریدهای مهم) نگه‌دارید. هر زمان که توانستید هزینه‌ها را وارد دفترچه بزرگ‌تر یا کامپیوتر کنید تا دفتر ثبت بلند مدت داشته باشید.
 • به یاد داشته باشید امروزه اپلیکیشنهای زیادی وجود دارند که می‌توانید بر روی گوشی همراه خود دانلود کنید تا به شما در نظارت بر هزینه‌ها کمک کنند.
 • اگر مشکل جدی در خرج پول دارید، همه رسیدها را نگه‌دارید. در پایان ماه، رسیدها را دسته بندی کنید و همه را حساب کنید. ممکن است از اینکه چه مقدار پول صرف هزینه‌های غیرضروری کرده‌اید تعجب کنید.
 • ۷- پس‌انداز را تا جایی که می‌توانید زود شروع کنید. معمولاً به پول ذخیره شده در حساب پس‌انداز درصدی سود تعلق می‌گیرید. هرقدر مدت بیشتری پول در حساب پس اندازتان بماند، سود بیشتری جمع می‌کنید. بنابراین به نفع شماست که پس‌انداز را تا جایی که می‌توانید زود شروع کنید. حتی اگر درامد کمی دارید و هرماه تنها می‌توانید مقدار ناچیزی در حساب پس‌انداز بگذارید، این کار را انجام دهید. مقدار نسبتاً کم پول نقد در حساب‌هایی که سود به آن‌ها تعلق می‌گیرید در بلند مدت در نهایت جمع شده و به چند برابر مقدار اولیه میرسد.
  • برای مثال در دهه سوم زندگی تان، شغلی با درامد پایین دارید و در نهایت ۳ میلیون تومان پس‌انداز می‌کنید و آن را در حساب بلند مدت با سود سالانه ۱۵% می‌گذارید. ظرف ۵ سال این پول حدود ۶ میلیون تومان می‌شود و اگر یک سال زودتر پول در این حساب گذاشته بودید بدون اینکه تلاشی کرده باشید، پولتان بازهم بیشتر می‌شد. اگرچه مقدار کمی است اما ناچیز نیست.

   ۸.در مصرف انرژی تا جایی که میتوانید صرفه جویی کنید  .به عنوان مثال زمانی که از اتاق خارج میشوید حتما لامپ را خاموش نمایید .در زمان اوج مصرف هزینه انرژی بیشتر است بنابراین در زمان بین ساعت پنج الی ده از وسایل برقی استفاده نکنید .وسایل حرارتی را کم کرده و از لباس بیشتر برای فصول سرما استفاده کنید .در هنگام خرید لوازم خانگی دقت کنید  وسایلی با برچسب انرژی مناسب را تهیه نمایید.                                                                                                                                 ۹ . یک برنامه غذایی منظم داشته باشید.خانمهای خانه به عنوان مادر یک خانواده و هم چنین مادران شاغل نمیتوانند بدون یک برنامه غذایی منظم در هفته نظم غذایی ودر نتیجه تا حدودی در محدوده هزینه های  تغذیه نظم  مالی ایجاد کنند. برنامه غذایی نه تنها یک محافظ سلامت جسم و عقل است، شما قادر به ذخیره مبالغی  در هفته در حساب مواد غذایی خانواده میشوید.چون در صورت داشتن برنامه میتوانید لیستی از آنچه واقعا نیاز دارید تهیه کرده و همان وسایل را خرید کنید( البته اگر بدون بچه به خرید بروید).

  ۱۰.هنگامی خوردن غذای بیرون برخی هزینه ها را کاهش دهید.به عنوان مثال به جای سفارش نوشابه های مضر که گرانتر هستند آب سفارش دهید و از خوردن دسر صرفنظر کنید .یک مورد دیگر برای صرفه جویی این است که اگر عادت دارید با دوستان و یا خانواده زیاد به رستوران بروید وعده هایی مانند عصرانه را انتخاب کنید تا

  هزینه ای کمتر متحمل شوید .یک نکته دیگر این است که مجموعه ای از غذاها را به جای یک نوع غذا به خصوص اگر افراد بهانه گیر داشته باشید سفارش دهید. این باعث تنوع غذایی می شود و هیچکس مجبور نمی شود غذایی را که دوست ندارد را بخورد .این مقاله را هم مطالعه فرمایید.

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

روده

۹ علامت که نشان میدهد کارکرد روده ها کامل نیست

    آیا این احساس را همیشه دارید که هوس خوردن شیرینی جات کرده اید؟آیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?