خانه / مقالات / ده درس در مورد ورزش دویدن که باید بدانید
دویدن
دویدن

ده درس در مورد ورزش دویدن که باید بدانید

من از دویدن متنفرم  اما هنوز آنرا انجام میدهم. چرا؟

من یک دونده نیستم. اما پنج روز در هفته با کفشهای ورزشی به پارک می روم. با پادرد و چهره ی برافروخته و عرق کرده برمیگردم. من برای اولین بار دوِ ماراتن را تمرین کردم.

اما من یک دونده نیستم و یاحداقل شامل این یکی نمی شوم. من  برای دویدن میروم اما من یک دونده نیستم.

بطورکلی دویدن به من نمی خورد. دویدن اغلب سخت و گاهی اوقات ناراحت کننده است و برای من سوزش و گرفتگی عضلات و تنگی ریه می آرود.  اما در یک مورد دویدن را دوست دارم.پس از بازگشت به خانه ،من همیشه شاد هستم چرا که برای دویدن رفته بودم.

دوروتی پارکر نویسنده قرن نوزدهم میگوید: من از نوشتن متنفرم،اما دوست دارم نویسنده باشم. خوب… من از دوندگی متنفرم اما دوست دارم بدوم.

این شادی پس از دویدن که تا حدی فیزیکی است.تغیرات بیولوژی سطوح شیمیایی عصب را در طول و بعد ورزش تحت تاثیر شادی قرار می دهند. کریستین دومونل نویسنده روزانه در قطعه خود اندورفینها وحقیقت اینکه چرا ورزش باعث شادی میشود را توضیح میدهد.

اما گذشته از این تغییرات عصبی و لذت من تا حد زیادی ذهنی است: پذیرش اینکه که من یک دونده نیستم به من اجازه میدهد که نظریه  دوروتی پارکر را قبول کنم.اگر یک دونده نیستم به نظر طبیعی تر و با روحیه ترمیرسم.

پذیرش آن به معنی تحقیر یا کودک نشان دادن من نیست،آن من را تشویق میکندکه این چالش را به طورطبیعی قبول کنم،و به برای ادامه آن به من انگیزه می دهد. این کمک میکندکه یک ذهنیت قوی و انعطاف پذیر داشته باشم. در دویدن به من کمک می کند و می توانم از دویدن لذت ببرم.

اگرچه که من خودم رو یک دونده نمیدانم در اینجا ده تا از چیزهایی که من برای دویدن آموخته ام وجود دارد عبارتند از:

  • ذهنیت فیزیکی.

تصمیم گیری برای ورزش دو ،از داشتن بدن یک قهرمان دو سرعت المپیک ضروری تر است. اراده دویدن و اعتماد به نفس ، برای شروع لازم هستند. این ذهنیت میتواند از لحاظ فیزیکی ما رو کمک کند.

۲-اهداف خود را تعیین کنید.

بعد از اینکه تصمیم به دویدن گرفته اید به جزئیات تمرکز کنید. با توجه به نظریه تعیین هدف و عملکرد توسط روانشناسان ادوین لاک و گری لاتامشما باید بدونید که چگونه میخواهید بدوید؟ تا چه حد؟ چقدر سریع؟ یک مسابقه خاص وجود دارد که شما میخواهید بدوید؟ اهداف شما باید خاص، قابل اندازه گیری و دست یافتنی باشد.. تنظیم چنین اهدافی به شما اجازه میدهد برنامه هایی برای رسیدن به آنها داشته باشید.

  • برنامه ریزی کنید.

تصمیم برای پیشرفت یاعث می شود که ساعتها و روزها میتوانید برای ازبین بردن هر بهانه بالقوه بدوید. به گزارش آب وهوا نگاه کنید و برنامه دویدن خود را در روزهای با هوای خوب و یا بخشهایی ازروز تنظیم کنید.به این ترتیب، تصمیم گیری برای نحوه دویدن ویا مدت دویدن، باغیر قطعی بودن ویا مشغول بودن شما در آن روز تحت تأثیر قرار نمیگیرد – شما برای رفتن تصمیم می گیرید، و بقیه کارها خودشون با برنامه در طول اون انجام می شوند.

 

۴- عادت کنید.

باتوجه به هشدار نویسنده ی نیویورک تایمز چارلز داهیگ: عادات ممکن است برای شما مفید باشند،عادات ممکن هستند بانشانه های خاصی بروز  کنند،مانند مردم،وقتی از روز، و یا مجموعه ای ازکارها. اگر همیشه در یک زمان خاص از روز برای دویدن بروید، با یک فرد خاص، ویا قبل از خوردن یک وعده غذایی خاص، باعث ایجاد انگیزه در شما می شود،مانند از بین بردن موانع ذهنی یا اینکه کی و چگونه بروید می شود .

  • نه خیلی زیاد بروید ونه زود به خانه برگردید.

برای یاد گرفتن دو، بهتر است دویدن در یک فاصله کوتاه ویا درسرعت کندتر از آنچه که شما دراصل درنظرگرفته اید باشد،تا اینکه اون رو کلاً بی خیال شوید.برای پیشرفت داشتن یک برنامه می تونه مفیدتر باشه ،فهمیدن اینکه چه مدت وقت می برد که عضلات از دو قبلی بهبود یابند و به حال اولیه خود برگردند سخت است،وآخرین لحظات برنامه تغییر می کند.اگربرای پنج مایل دویدن برنامه ریزی کردید،اما بعدا ًفقط سه مایل تونستید بدوید،هنوز هم برای همان سه مایل تلاش کنید.

۶-جلب حمایت.

افتخار و تشویق دوستان و خانواده شما ،یک منبع بزرگ انگیزه برای اهداف هستند.اگرکسانی رامی شناسید که دونده هستندویامیخواهندشروع به دویدن کنند،به همراه اونهابروید.اگر اونک ار رو هم نکردید، باشگاه های دو وجود دارند که دویدن همراه با گروهها را برای افرادیکه با فاصله های مختلف و سرعت های مختلف می دوند فراهم می کند. این تحمل بیشتری برای رسیدن به اهداف دویدن به شما می دهد.

۷-سیر شخصی داشته باشید.

به همان اندازه که ورزش با دیگران می تواند با انگیزه و جالب باشد،گروه هایی که با سرعت بالا وفاصله زیاد می دوند (یانه به فاصله کافی یاخیلی آهسته)میتواند در رشدشخصی شما رادلسرد (ویا ازآن جلوگیری) کند.تلاش و در عین حال اهداف دستیافتنی خود را ثابت نگهدارید،حتی اگردوستانتان دلسرد شده و صرف نظر کنند.

۸-سرگرمی ایجاد کنید

کفش های ورزشی رنگارنگ داشته باشید،موسیقی سرحال کننده ،یک مسیر با منظره،هرچیزی که هنگام دویدن بیشترهیجانزده می شوید،و کمک می کند در موقع دویدن بیشتر لذت ببرید. در شهرخودومناطق اطراف برای پیدا کردن بهترین مسیر بگردید.نوشیدنیها وغذاهای پروتئین دار خوشمزه را برای سوختگیری بعد از دویدن بخورید.

۹- آمار پیشرفت

پس ازهردویدن،ازمقداروسرعت دویدنتان یادداشت برداری کنید. این به شمااجازه می دهد که بفهمید چقدرپیشرفت کرده اید،ودرنتیجه اهداف وطرحتان چه تغییراتی لازم دارند. شمامیتوانید اینکار رادستی انجام دهید.

 

۱۰-خوشحالی از پیشرفت.

هنگامی که مداوم،با مسافت و با سرعتی که دوست داشتید دویدید،،مسابقه خود را کامل کنید،ویابه هر صورت به اهداف خود رسیدید،به خودتان تبریکبگویید!اهداف جدیدی را تعیین کنید و با انها بدوید .

شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید.

ترجمه شده از سایت www.quickanddirtytips.com

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

روده

۹ علامت که نشان میدهد کارکرد روده ها کامل نیست

    آیا این احساس را همیشه دارید که هوس خوردن شیرینی جات کرده اید؟آیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?