خانه / دسته بندی نشده / چه نوع ورزشهایی شما را باهوشتر میکند؟
رابطه هوش و ورزش
رابطه هوش و ورزش

چه نوع ورزشهایی شما را باهوشتر میکند؟

رابطه هوش و ورزش در انسان

به عبارتی  برای دانستن درباره بقا و رشد  فاکتور نورون زایی مشتق شده از مغز(BDNF)  شما باید با  اصطلاح “شکل پذیری عصبی” آشنا باشید .”شکل پذیری عصبی” به کار گیری قدرت ذهن شما  در تقویت موجودیت رشته های عصبی یا پایه ریزی نرونهای جدید و کامل و پیوستگی بین انها .

اکنون ما میدانیم که در مقایسه با تمرینات قدرتی ،ورزش هوازی  بیشتر میتواند باعث افزایش قابل توجه BDNF   در مغز شود . این حقیقت که درهنگام  واکنش به تمرینات قدرتی ، BDNF  بیشتر درون بافت ماهیچه ها متمرکز باقی میماند .

همچنین ما این را دریافته ایم که دویدن هوازی میتواند به میزان زیادی خاصیت انعطاف پذیری را ایجاد کند که میتواند بعد از یک تحرک اتفاق بیفتد .در یک زمان مشابه تمرینات قدرتی  برای عملکرد شناختی بی فایده نیست .

چه مدت باید ورزش کنید تا باهوشتر شوید؟

در سال ۲۰۱۵ مطالعه ای در مورد ارتباط بین دوره ورزش وادراک انجام شد . شرکت کنندگان تست ادراکی و دانش  دادند.آنها باید شناسایی میکردند رنگ کلماتی که به صورت  رنگی را .روی تخته نمایش داده میشد.برای مثال کلمه قرمز ابتدا باید با حروف قرمز نمایش داده میشد .سپس همان کلمه قرمز  با حروف سبز نمایش داده میشد .

و شرکت کنندگان باید به هم ریختگی ها را جور میکردند .ورزشی که آنها باید قبل از این کار انجام میدادند دوچرخه سواری آرام و تند بود.حدود ده ،بیست یا ۴۵ دقیقه.

این مشخص کرد که بهترین نتیجه با بیست دقبقه دوچرخه سواری با سرعت اهسته و کند حاصل شده است برخلاف  زمان ۱۰ یا ۴۵ دقیقه ای .در گروهی که ۴۵ دقیقه زمان به ورزش اختصاص دادند در حقیقت نتایج به مراتب بدتر از گروهی بود که اصلا ورزش نکرده بودند .

همچنین برای دوچرخه سواری هوازی این نتیجه را به دنبال داشت که بهترین لحظه در حدود ۲۰ دقیقه بعد از ورزش میباشد .

چقدر سخت ورزش کنید تا باهوشتر شوید ؟

جدیدترین مطالعه که بر روی ارتباط ورزش و ذهن انجام شده علاوه بر مدت زمان ورزش ،شدت و سختی آن را نیز مورد بررسی قرار داده است .

در این تحقیقات دوازده فرد مذکر مورد تحقیق که از لحاظ جسمی سالم بودند یکبار دوچرخه سواری با شدت پایین به مدت ۲۰ دقیقه ، یک بار با شدت متوسط به مدت ۲۰ دقیقه انجام دادند .همچنین یک دوره ۴۰ دقیقه ای با شدت پایین نیز انجام دادند که در رقابت با یک گروه با بیست دقیقه ورزش با شدت ملایم بودند .

در قسمت دوم از این تحقیقات که بر روی پانزده مرد صورت گرفته بود ،افراد ورزش آرام برای مدتهای ده ،بیست و چهل دقیقه ای انجام دادند .آنها یک تست در هر دو بخش تحقیقات انجام دادند.قبل و بعد از ورزش.و در هنگام سی دقیقه و سرانجام در زمان بازیابی  پس از ورزش.

 

به واسطه بخش اول تحقیقات ،محققان دریافتند که بهبود عملکرد اجرایی پس از ۲۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط برای مدت بیشتری نسبت به ورزش ۴۰ دقیقه ای با شدت پایین تقویت شده است .

همچنین این بهبود عملکرد بعد از ورزش ۴۰ دقیقه ای آرام و کند در مقایسه با ۲۰ دقیقه ورزش کند نیز برای مدت بیشتری تقویت شده بود .

در بخش دوم این تحقیقات نیز ۴۰ دقیقه ورزش با سرعت متوسط نتیجه بهتری نسبت به ۱۰ یا ۲۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط داشت .

سر انجام پایه این تحقیق این است که اگر شما میخواهید درطول  روز  باهوشتر شوید  bdnf یا انعطاف پذیری عصبی خود را افزایش دهید  شما باید جلسات تمرینی که شامل موارد زیر است را انجام دهید :

۲۰ تا ۴۰ دقیقه ایروبیک با شدت متوسطکه ترجیحا هنگام صبح انجام شود.

دو سرعت حدود ۱۰۰ متر

پرش به مدت ده دقیقه  روی تور اکروبات(ترامپولین)

هر بازی که شامل دویدن و پرش میشود مانند بسکتبال یا تنیس.

سر انجام  شما با این ورزشها به دوچیز دست پیدا میکنید:اول هوش بالاتر  و دوم تندرستی.

شاید این مقاله را هم بپسندید

ترجمه شده از سایت:www.quickanddirtytips.com

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

شنونده

چگونه شنونده ای عالی باشید؟

شنونده خوب همیشه باعث جذب دیگران به سوی خود میشود .حال چرا اینچنین است؟زیرا یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *