خانه / دسته بندی نشده / سه عادت فکری مسموم که حس ناامنی ایجاد میکند
افکار مخرب
افکار مخرب

سه عادت فکری مسموم که حس ناامنی ایجاد میکند

عادت فکری مخرب باعث ایجاد اضطراب در زندگی میشود.

اگر شما در رابطه با خود ،روابطتان یا زندگیتان احساس نا امنی میکنید ،ممکن است به دلیل این سه نوع طرز فکر اشتباه باشد که در ذهنتان حاکم شده است.

عادات مخرب  که تکنیکهایی هستند که انسان به خود دروغ میگوید تا خود را بفریبد.زیرا در ظاهر درست به نظر میرسند.و مهمتر اینکه این اشخاص برداشت کاملا درست از این افکار دارند .و مشکل این است که این افکار ، ما را به سوی  سبکسری ،سستی،خستگی و بی صلاحیت شدن و نا امنی سوق خواهد داد.

توجه به این امر بسیار مهم است که بدانیم  همه ما این اشتباهات فکری را در زمانهایی  مرتکب میشویم .این در واقع یک بخش از هر انسان است .اما زمانی که ما به درستی شروع به باور آنها کنیم ،زمانی است که ما احساس ناامنی خواهیم کرد.

عادت فکری مخرب اول: استدلال بر مبنای احساسات

این عادت اشتباه  فکری مسموم تفسیر ما  در باره واقعیت میباشد .مثال:اگر شما احساس گناه میکنید ،حتما مقصر خودتان هستید.اگر احساس ناامیدی دارید ،حتما  چیز عجیبی نیست .اگر احساس دلواپسی دارید چیز بدی در حال اتفاق افتادن است.

اما استدلال بر پایه احساسات  اگر روابط ما را تحت تاثیر قرار دهد باعث میشود که ما بسیار احساس ناامنی و اضطراب داشته باشیم .مثلا :”چون من احساس حسادت دارم ،این ثابت میکند که شما در حال گول زدن من هستید .” یا “چون من دلواپس هستم حتما به این معنی است که  زندگی ما نزدیک به فروپاشی است.و این باعث نزاع بین شما و شریک زندگیتان میشود.کاملا واضح است که استدلال هیجانی برای زوج ها بسیار نا امید کننده است زیرا صحبت کردن با چنین شخصی تقریبا غیر ممکن است .

عادت فکری مخرب ۲: خواندن ذهن دیگران

این عادت فکری مسموم  دقیقا این است که لحن دیگران را تفسیر کنید. مانند: فرض اینکه شما میدانید مردم چه فکری در سر دارند.ناامنی شما باعث میشود که درباره انچه دیگران در سر دارند به صورت وهمی و از روی ظن و گمان قضاوت کنید و سپس این قضاوت را باور کنید.این امر بر اضطراب و ناامنی شما خواهد افزود .این یک دور غلط و باطل را باعث خواهد شد.

خواندن ذهن دیگران باعث میشود شما فکر کنید که آنها مدام در حال قضاوت کردن درباره شما هستند .مثال:”رئیس من میخواهد مرا ببیند حتما از دست من عصبانی است”.”او جواب مرا نداد حتما از من متنفر است.”

عادت فکری مخرب ۳:شخصی سازی

این نوع طرز فکر اشتباه این است که هر چیزی را به خود ربط میدهید .مثلا شریک زندگی شما بدخلق شده است پس فکر میکنید شاید شما کاری کرده اید که باعث رنجش او شده است .همسرتان به شخص دیگری نگاه میکند ، شما فکر میکنید که ظاهر شما را دوست نداردو یا به اندازه کافی زیبا نیستید.دوستتان عبوس است و شما فکر میکنید که حتما نتوانسته اید در حد توقعش از او پذیرایی کنید.بنابراین شخصی سازی مشکلات باعث میشود که شما همیشه خود را سرزنش کنید.

شاید این مقاله رانیز بپسندید

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

روده

۹ علامت که نشان میدهد کارکرد روده ها کامل نیست

    آیا این احساس را همیشه دارید که هوس خوردن شیرینی جات کرده اید؟آیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *