خانه / مقالات / سبک زندگی / عادت سمی بیش فکری ( نشخوار ذهنی ) و راه های غلبه بر آن
نشخوار ذهنی

عادت سمی بیش فکری ( نشخوار ذهنی ) و راه های غلبه بر آن

نشخوار ذهنی

منظور از نشخوار ذهنی (بیش فکری )، فکر کردن (و فکر کردن و فکر کردن) درباره موضوعی ناراحت کننده است، اما به روشی منفعل، بدون انجام هیچ گونه اقدام واقعی. در این مقاله از پایان تازه شما را با مفهوم نشخوار ذهنی و روشهای مقابله با آن آشنا خواهیم کرد.با ما همراه باشید.

اکنون من شرط می بندم که شما هرگز یاد نگرفته اید درباره طبقه بندی در یک پادکست روانشناسی آموزش ببینید، اما قول می دهم من نقاط اتصال را برایتان ترسیم کنم: حیواناتی مثل گاوها، گوزن ها، بزها و گوسفندان وابسته به نشخوار فرعی هستند. این نشخوارکنندگان چند هضمی غذاهایی را که بخشی از آن هضم شده قی می کنند و دوباره آن را می جوند.

به همین شکل، نشخوار کنندگان ذهنی افکار خود را می جوند تا جایی که آن ها بیشتر و بیشتر و بیشتر شوند. بسیار متفاوت است، ولی اساسا دارای همان مفهوم است. درباره تصور ذهنی چگونه است؟

بعد بسیار بد نشخوار ذهنی چیست؟

نشخوار ذهنی مردم را وادار می کند که وقتی روی مسئله ای کار می کنند  فکر کنند. نه تنها این موضوع راه حلی ارائه نمی دهد، بلکه مشکل را تشدید می کند. همه این فکر کردن زمان و انرژیی را که می توانیم صرف حل کردن مشکل کنیم می گیرد.

نه تنها این، بلکه کاشف به عمل آمده که نشخوارمهارت های حل مسئله را تضعیف می کند، که نشخوارکنندگان کمتر مایل می شوند که یک راه حل ممکن را عملی کنند، آنها را نسبت به آینده بدبین تر می کند، و به مقدار زیادی حال بد را برای آنها تضمین می کند. در حقیقت، کسانی که نشخوار ذهنی دارند، افسردگی عمده را چهار بار بیشتر از کسانی که نشخوار ندارند تجربه می کنند.

درنهایت بزرگترین خطرنشخوار، گذشته ازاین حقیقت که سودی ندارد، این است که دیگران را دور می کند. نشخوار کنندگان به خاطر اعتبارشان اغلب بیشتر از دیگران کمک می گیرند، اما نشخوار کنندگان گرایش به این دارند که بدبختی خود را با دیگران تقسیم کنند تا جایی که آزار دهنده شود. علاوه بر این هر چند که در ابتدا دیگران ممکن است دلسوز باشند، ولی بعد از مدتی که به نظرمی رسد نشخوار کنندگان هیچ قدمی برای حل مشکل خود بر نمی دارند نا امید می شوند حتی پس از گوش دادن صبورانه، دلسوزی صمیمانه و نصیحت های خوب.

 

از قضا افراد نشخوار کننده ذهنی روابط خود را – روابط عشقی، خانوادگی و دوستانه – واقعا با ارزش می دانند تا جایی که نشان دهند برای نجات دادن اشخاص به شدت فداکاری خواهند کرد. اما اغلب آن ها نمی دانند که با بیش فکری درباره مسائل واقعی و خیالی، گفتن این موضوع که چقدر زندگی آنها دردآور است بدون اینکه هیچ اقدامی انجام دهند، به روابط خود استرس وارد می کنند. آنها روابط خود را بر پایه ای قرار می دهند و سپس آنها را به سمت پایین برای غوطه ور شدن در گل و لای هل می دهند.

چگونه بفهمیم که یک نشخوار کننده ذهنی هستیم؟

نشخوار کنندگان ۳ ویژگی اساسی دارند که آن را منحصر به فرد می کند:

ویژگی۱: تکراری است.

مثل دوستان گاو خوی ما، نشخوار کنندگان یک چیز را بارها و بارها می جوند. نه تنها نمی توانند این کار را ترک کنند، بلکه یک مسئله را از همه زوایا بررسی می کنند. چرا این اتفاق افتاد؟ چرا او این حرف را زد؟ چرا من این کار را کردم؟ این عادلانه نبود.این به چه معنی است؟ ادامه را بخوانید.

ویژگی ۲: انفعالی است.

نشخوار کنندگان می گویند که بیش فکری آنها به دلیل حل مسائل است، اما در عوض مطالعات نشان داده است که آن ها در حل مسائل مؤثر نیستند. به علاوه، حتی زمانیکه یک راه حل خوب وجود دارد  وشرایط کافی فراهم است، برانگیخته شدن آنان جهت اقدام حل مشکل و پیشروی کردن مشکل است.به عنوان مثال طی یک مطالعه در سال ۲۰۰۶ دانشمندان پی برده اند که زنان نشخوار کننده ذهنی، زمانی که غده ای در سینه آنها مشاهده شد، نسبت به زنان دیگر بیشتر مایل به تعویق انداختن ویزیت دکتربودند.

ویژگی ۳: نشخوار ذهنی درباره گذشته است، نه آینده.

این موردی است که نشخوار ذهنی را از نگرانی متمایز می کند. نشخوار برروی گذشته تمرکز دارد: “اگر فلان کار را کرده بودم،” یا، ” من چقدر احمق بودم؟” به عبارت دیگر، نگرانی مربوط به آینده است: چه می شود اگر فلان مورد اتفاق بیفتد؟” یا ” فکر نمیکنم بتوانم این کار را انجام دهم.”

۴ روش برای صدمه زدن به جوانه های نشخوار ذهنی

چه باید کرد؟ در زیر چهار روش برای از بین بردن جوانه های نشخوار ذهنی آورده ایم.

 راه حل ۱: از افسوس خوردن دست بکشید.

هرکس ممکن است کارهای احمقانه ای انجام دهد که بعدا پشیمان شود.من خودم هرروز از این کارها انجام می دهم  بنابراین  حرکت رو به پایین خود را با کشیدن یک آه عمیق متوقف کنید و به خود بگویید: “خب، کاری است که شده.” و سپس حرکت کنید. به نظر بیهوده می آید ولی  به جای تمرکز روی آنچه که اتفاق افتاده است، روی آنچه که اتفاق می افتد تمرکز کنید. وسپس دوباره تلاش کنید…

راه حل ۲: خود را حرکت دهید.  

تحقیق بزرگ و ارزشمند اخیر دکتر سوزان نولن هوکسما پادشاه تحقیقات در زمینه نشخوار ذهنی است. در سال ۱۹۹۳ او توضیح داد که شکاف جنسیتی وابسته به بیولوژی، ویژگیهای جنسیتی و یا تئوری های فروید نیست بلکه وابسته به نشخوار ذهنی بیشتر در آن ها است.

بیایید برگردیم و بیشتر توضیح دهیم: نشخوار ذهنی بر هر دو جنسیت به یک طریق تأثیر می گذارد. هر دو جنس زن ومرد که نشخوار ذهنی انجام می دهند چهار برابر بیشتر از کسانی که نشخوار ذهنی ندارند افسردگی را تجربه می کنند. در عین حال زنان در طول زندگی خود ۷۰% بیشتر از مردان شانس ابتلا به افسردگی را دارند.

چرا؟ این نشان می دهد که به طور کلی، زنان احتمالا بیشتر از مردان به نشخوار های ذهنی بپردازند و به احتمال بیشتر از آن به حال بد دچار می شوند و در این  افکار که چه اتفاقی، چرا و چگونه افتاد بیشتر گرفتار می شوند.

متقابلا مردان (از یک طرف به طور کلی) تمایل دارند که حلال مشکل باشند، حتی اگر راه حل آنها خیلی سودمند نباشد- تماشای تلویزیون، رانندگی کردن،و حتی مشت زدن، حواس آنها را پرت می کند و حال آنها را تغییر می دهد.

البته این ها تعمیم هستند، مردان زیادی وجود دارند که نشخوار ذهنی دارند وخیلی از زنان هم ندارند. ولی به طور کلی زنان نشخوار ذهنی می کنند و حال خود را بدتر می کنند، در حالیکه مردان حواس خود را پرت می کنند و حال خود را بهتر می کنند.

اکنون چگونه سودمندانه حواس خود را پرت کنیم؟ خوشبختانه موضوع حواس پرتی نیاز نیست که چیز بزرگی باشد-حتما لازم نیست که به مرخصی بروید یا خرید درمانی کنید تا حواستان پرت شود. حتی موارد غیر حسی مثل به یاد آورن نقشه کف اداره پست محلتان یا تصویرسازی ابرهای شکل یافته درآسمان مؤثر خواهد بود. چیزی که مورد بعدی را برای ما به همراه خواهد داشت…

راه حل ۳: وقت و فضای  موجود برای نشخوار ذهنی را فشرده کنید.

یک افسانه قدیمی وجود دارد وآن این است که ماهی کپور ژاپنی به انداره فضایی که به آن ها می دهید رشد می کنند و بزرگ میشوند.اگر آن ها را در یک حوضچه کوچک قرار دهید تنها به اندازه چند اینچ رشد خواهند کرد. ولی اگر آن ها را در یک دریاچه بیندازید بسیار بزرگ با دهانی شکاف دار و چشمانی درشت خواهند شد. درباره بیش فکری هم همینطوراست.

بنابراین در قدم اول حواس خود را پرت کنید. خود را با فعالیت های که برای خودتان بامعنی است مشغول کنید. به تمرینات ورزشی بپردازید. در کلاسی که مد نظر داشتید ثبت نام کنید. البته خودتان را زیاد خسته نکنید، ولی فضای لازم برای بیش فکری را محدود کنید به این صورت نشخوار ذهنی شما به صورت مدیریت شده در سایز ماهی قرمزباقی خواهد ماند.

 نکته ۴: کارها را کمی جدی تر و سخت تر انجام دهید.

به انجام رساندن کارها کمی مشکل به نظر می آید ولی مقدار توانایی های شما چیزی به اسم اراده ، و یا باور توانایی های شما در به انجام رساندن کارها را به وجود می آورد.

کمبود تخصص همراه با کمبود اعتماد به نفس اغلب یک مانع برای افراد نشخوار کننده ذهنی که اغلب اهداف خوبی دارند، ولی به نظر می رسد که نمی توانند ایده های خود را عملی کنند، می باشد. یک نشخوار کننده ذهنی واقعا ممکن است بخواهد که شغل خود را تغییر دهد، کینه توزی کند ویا نهایتا پدر و مادر خود را ترک کند، ولی متأسفانه تلاش او بدون اعتماد به نفس نتیجه معکوس خواهد داشت و او به هدفش نخواهد رسید.

بنابراین، دوستان نشخوار کننده ذهنی باید قدمی که می تواند بردارد را بشناسد که کمی مشکل است، مانند یافتن ملزومات برای یک برنامه تصدیقی ویا بودجه بندی برای خرید یک آپارتمان جدید. اراده نقطه مقابل انفعال است و با رشد آن  نشخوار دهنی دهنده تبدیل به عملی با اعتماد به نفس می گردد.

بنابراین، شما با تمرین می توانید نشخوار کردن را برای گاوها بگذارید. و اگر زمانی متوجه  نشخوار ذهنی در خود شدید همیشه می توانید با گفتن یک “مووو” ی ملایم حواس خود را پرت کنید!

نویسنده: پایان تازه

ترجمه شده از:payanetaze.com

بیشتر بخوانید

 

 

 

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

روده

۹ علامت که نشان میدهد کارکرد روده ها کامل نیست

    آیا این احساس را همیشه دارید که هوس خوردن شیرینی جات کرده اید؟آیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?