خانه / مقالات / مراقبت از دندان‌های کودکان
دندان

مراقبت از دندان‌های کودکان

دندان پزشکان توصیه می کنند از همان لحظه ای که اولین دندان های کودک در آمدباید دندان ها را تمیز کرد و زمانی که کودک قادر به استفاده از مسواک شد می بایست مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را به کودک آموزش داد.

خرابی دندان قابل پیشگیری می باشد و با رعایت بهداشت دهان از همان دوران کودکی می توان دندانهای سالمی را برای همیشه داشته باشید.متاسفانه گاه دیده می شود که کودکان بسیار خردسال از دندان های سالمی برخوردار نیستند. دندان شیری خراب می تواند رویش دندانهای اصلی را نیز با مشکل مواجه کند.

لازم است تا از یک سالگی به طور مرتب و دوره ای کودک را برای معاینه  نزد دندانپزشک اطفال ببرید و از سلامت دندانهای کودک مطمئن شوید.

برای نوزادان با استفاده از پد مخصوص و یا یک تکه پنبه می توانید لثه را پاک کنید و پس از رویش دندان نیز به همین نحو عمل کنید .وقتی که کودک ۴ دندان در آورد والدین می توانند با استفاده از مسواک مخصوص کودک که بسیار نرم است، دندانهای کودک را به آرامی و با صبر مسواک بزنند.از همین سنین می توان کودک را به مسواک زدن عادت داد و بهتر است ابتدا با نظارت والدین و وقتی که کودک قدری بزرگتر شد،  به تنهایی دندانهایش را مسواک بزند.استفاده از نخ دندان را نیز از همین کودکی باید تبدیل به عادتی نیکو کرد.

برخی از والدین ، قبل از خواب شیر و یا آب میوه را به کودک می دهند. این کار باعث می شود به مرور زمان دندانهای کودک آسیب ببیند و در معرض خرابی قرار گیرد و گاهی هم شیر باقی مانده در دهان بیماری های دهان و دندان را ایجاد خواهد کرد.اگر کودک بی تاب است و نمی خوابد می توانید در شیشه اش آب بریزید.

برخی از والدین در طول روز ، آب میوه به کودکان می دهند که بسیار خوبست ولی آب میوه بیش از حد که به جای شیر به کودک می دهید موجب فساد دندان می شود.نوشیدن آب میوه می تواند دندانهای جلویی کودک را با فساد مواجه کند.برای کودک ۳ تا ۴ ساله روزی صد سی سی آب میوه کافیست. البته حتما می دانید که باید از آب میوه های طبیعی استفاده کنید زیرا آب میوه های صنعتی حاوی مقدار زیادی شکر می باشند.

مراقب داروها و ویتامین هایی که به کودک می دهید باشید این دارو ها اغلب شیرین هستند تا کودک به راحتی بتواند بخورد، حتما پس از خوراندن دارو به کودک کمی آب بدهید.

برخی از کودکان در مسواک زدن تنبلی می کنند و حاضر نیستند تا مرتب  مسواک بزنند وقتی که کودک کمی بزرگتر شد او را تشویق به مسواک زدن کنید . می توانید در ازای مسواک زدن برایش هدیه ای در نظر بگیرید تا کم کم این کار برایش عادت شود . برخی از کودکان تا لحظه آخر بازیگوشی می کنند و همان طور به خواب می روند .هرگز نگذارید کودک بدون مسواک زدن بخوابد به خصوص پس از جش تولد ها که کیک و شیرینی زیادی نیز خورده است .اگر به دلیل تنبلی و یا لج بازی و هر دلیل دیگری کودک تان مایل نیست مسواک بزند تحت هیچ عنوانی تسلیم خواسته اش نشوید.در مورد مراقبت سلامت کودکان بیشتر بخوانید.

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

روده

۹ علامت که نشان میدهد کارکرد روده ها کامل نیست

    آیا این احساس را همیشه دارید که هوس خوردن شیرینی جات کرده اید؟آیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *