خانه / دسته بندی نشده / هشت راه برای داشتن نظم شخصی
نظم شخصی
نظم شخصینظم شخصی

هشت راه برای داشتن نظم شخصی

داشتن نظم شخصی در زندگی علاوه بر این که کارها را سهل و آسانتر میکند و باعث حفظ روحیه میشود به جذابیت افراد نیز بسیار کمک میکند .در این مقاله هشت راه ایجاد نظم شخصی در زندگی مطرح میشود .

۱- فهرستی از کارها و مهلت سررسیدشان تهیه کنید.
افراد منظم وقت خود را هدر نمی‌دهند. آنها بر این باورند که نظم در کارها با بهره‌وری ارتباط مستقیم دارد. بنابراین برای هر روز و هر هفته خود جداولی را درست می‌کنند، مهلت سررسید کارها را مشخص می‌کنند و به اهداف خود دست پیدا می‌کنند. در یک زندگی شلوغ و بهم ریخته، شما وقت کافی برای رسیدن به اهدافتان را ندارید.

به عنوان یک آزمایش، به لیست کارهای خود نگاه کنید و یا یک لیست برای خود درست کنید، کارهایی که می خواهید در زندگی خود انجام دهید را بنویسید، سپس کارهایی که برای رسیدن به آنها باید انجام دهید را نیز یادداشت کنید.

۲-همه چیز را یادداشت کنید.
همه ما در اطرافمان شخصی را می‌شناسیم که همه تولدها را به یاد داشته و برای هر مناسبتی کارت تبریک می‌فرستد. این کار شعبده‌بازی نیست و آنها معجزه نمی‌کنند، و برای یادآوری تاریخ‌های مهم از حافظه خود استفاده نمی‌کنند. به خاطر سپردن وقایع از شما یک شخص منظم نمی‌سازد. شما باید سعی کنید تا وقایع را یادداشت کنید.

یک خودکار و چند ورق کاغذ یک روش خوب برای به یاد داشتن وقایع است و بسیار هم دایمی است. البته می‌توانید از یک کامپیوتر و یا تلفن‌همراه برای یادداشت کردن استفاده کنید. با حفظ تاریخ‌های مهم و یادآوری آنها در ذهن خود فقط زندگی خود را پیچیده‌تر می‌کنید. همه چیز را بنویسید: لیست خرید، سوغاتی و هدایا، تاریخ و روزهای مهم مثل قرارملاقات‌ها و روزهای تولد.

۳- کارهایتان را به تعویق نیاندازید.
هر قدر در انجام کاری سستی کنید، رسیدن به آن سخت‌تر خواهد شد. اگر می‌خواهید که زندگی شما استرس و دشواری‌های کمتری داشته باشد پس هر چه سریع‌تر آن را سازماندهی کنید. به موقع انجام دادن کارها وظایف شما را سبک‌تر خواهد کرد.

۴-– به هر چیزی مکانی اختصاص دهید.
اگر شما خانه نداشته باشید، براحتی گم می‌شوید. سازماندهی زندگی به این معناست که وسایل خود را در جای درست قرار دهید. افراد منظم بوسیله قرار دادن وسایل در محل مناسب و برچسب زدن فضاهای نگهداری این وسایل، محیط اطراف خود را مرتب نگه می‌دارند. این عمل دسترسی شما را به وسایل مورد استفاده‌تان آسان می‌کند، و مانع از بهم ریختگی و شلوغی قفسه‌ها و فضاهای اطراف شما می‌شود. در پیدا کردن فضا برای وسایل خود خلاق باشید. در ضمن، هرگز از برچسب “جورواجور” یا “متنوع” استفاده نکنید.

۵ـ  برای تقویت روحیه تان قوانینی داشته باشید.

به طور مثال در طی روز با انجام کارهایی که به شما انرژی می دهند به خودتان روحیه بدهید، به موسیقی مورد علاقه تان گوش کنید، با دوستانتان رفت و آمد کنید، به سفر بروید، یک نوشیدنی گرم بنوشید تا خستگی کار از تنتان بیرون آید و با روحیه ی بیشتری ادامه دهید.

۶-بیشتر کار کنید.
در زندگی بیشتر تلاش کنید، بعد از اینکه شما یکسری از مسئولیت‌ها را واگذار کردید و سپس یک جدول یا لیست تهیه کردید، آنوقت می‌توانید کارها و زمان انجام آنها را سازماندهی کنید.  منظم بودن راحت نیست و مستلزم کار زیاد است. بنابراین وقتی شما سخت‌تر کار می‌کنید، از زندگی منظم خود لذت می‌برید.

 

۷-ـدر زندگی خود قانونی برای انجام نوعی ورزش به طور منظم ایجاد کنید.

در هفته سه روز یا بیشتر در کلاسهای مورد علاقه ی ورزشیتان ثبت نام کنید تا به صورت گروهی با نتیجه ای بهتر ورزش کنید. با ورزش روحیه ای شاد و سالم خواهید داشت.

۸ـ  داشتن نظم در امور مالی؛ 

این یکی از مهمترین مواردی است که باید در مورد آن نظم خاصی اعمال کرد. بدین منظور ابتدا با در نظر گرفتن درآمدتان مقداری پول برای خرج های ماهیانه ی خود در نظر بگیرید و حتما مبلغی را به عنوان پس انداز در هرماه کنار بگذارید. با برقراری این نظم پس از مدت زمان نه چندان زیادی شما پس انداز قابل ملاحظه ای خواهید داشت و بین دخل و خرجتان نظم و قانونی برقرار خواهد شد.

این مقاله را هم مطالعه کنید

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

شنونده

چگونه شنونده ای عالی باشید؟

شنونده خوب همیشه باعث جذب دیگران به سوی خود میشود .حال چرا اینچنین است؟زیرا یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *