خانه / دسته بندی نشده / پنج راه برای بازسازی اعتماد از دست رفته(۲)
بازسازی اعتماد
بازسازری اعتماد

پنج راه برای بازسازی اعتماد از دست رفته(۲)

بازسازی اعتماد

در بخش اول این مقاله دلایل ایجاد بی اعتمادی و انواع آن ذکر شد.اکنون به راههای بازسازی اعتماد از دست رفته میپردازیم.

قدم اول:بپذیرید که این کار زمان بر خواهد بود.

بسته به شدت خطا و اشتباه طرف مقابل و اینکه چگونه به این وسیله صدمه دیده اید ،بازسازی اعتماد ماهها،سالها و یا شاید بیشتر،زمان خواهد برد.

 اگر شریک زندگیتان شما را با جملات تحکم آمیزی چون ” تو باید این کا ر را میکردی”مقصر جلوه میدهد،این یک پرچم قرمز است که او ضربه ای که خورده اید رادرک نمیکند یا بهبود شرایط روحی شما را در اولویت قرار نمیدهد.

التیام بخشیدن به غم یا دیگر احساساتی که در شما ایجاد شده ،تمام وقت شما را که به ان نیاز دارید میگیرد،اما هدف نهایی رسیدن به پایان است.

قدم دوم:به دنبال یک توجیه و عذرخواهی واقعی بگردید:

اگر شریک زندگیتان تخلف کرده است او به شما یک عذرخواهی بدهکار است.عذرخواهی واقعی دارای شرایطی است و اینطور آغاز میشود که:”من متاسفم ،من…”نه اینکه گفته شود:”من متاسفم ،تو….مثلا اینکه گفته شود “من متاسفم تو دیوانه ای” .چون از این طریق انگشت اتهام دوباره به سوی شما گرفته میشود.و اینطور هم نباشد که گفته شود “من متاسفم ولی….. “مانند این جمله ” من متاسفم ولی فقط این یکبار بود .”

اگر شما با یک عذرخواهی مواجه میشوید که سعی دارد حق را به جانب خود بداند ویا نوعی عذرخواهی است که شما را مقصر جلوه میدهد یا احساسات شما را نادیده میگیرد مثلا بیان این جمله که”چیزی است که شده ،انقدر هم بد نیست!”در واقع شما عذرخواهی درستی دریافت نکرده اید.مانند این است شما یک چیز سست مانند چتر ساحل به دست اورده اید که به آسانی فرو خواهد ریخت و نمیتوان روی آن حساب کرد.

کوتاه اینکه یک عذرخواهی درست شامل قبول مسئولیت ،اظهار صحیح پشیمانی ،فهمیدن و درک اینکه شما چرا صدمه  دیده اید و قول دادن دادن برای ترمیم و جبران اشتباه خواهد بود.

 قدم سوم:دلایل و شواهدی که برای قابل اطمینان و پیش بینی پذیر بودن رابطه تان دارید جمع اوری کنید

تحقیقاتی که در سال ۱۹۸۵ انجام شد نشان داد که سه فاکتور درایجاد اعتماد بین روابط زوجین دخالت دارد:قابلیت پیش بینی،قابلیت اطمینان و اعتقاد.

در گام پنجم درباره اعتقاد بیشتر خواهیم گفت نه از نوع مذهبی بلکه از نوع اعتقاد و صمیمیت در بین زوجین.قبل از آن ما باید قابلیت پیش بینی و اطمینان را پایه ریزی کنیم.این برای کمک به شریک متضررلازم است تا دوباره حس کنترل خود را بازیابد.

دلیلی که برای قابلیت اطمینان و پیش بینی بودن به کار میرود این گونه به دست می آید که طرف شما با  قرار گرفتن در موقعیتهای مختلف که میتواند مرموز و خودخواه باشد اما در مقابل،بی آلایش و مهربان بودن را انتخاب کند.

 نوع و مشخصات این موقعیتها مهم نیست بلکه موضوع اساسی این است که انتظارات برآورده شود .نباید این موارد را فقط برای آزمودن پنهانی شریک خود قرار دهید .با یکدیگر در مورد انتظارات و تصمیمات خود صحبت کنید.انتظارات و استاندارها برای اینکه به نتیجه برسند باید مورد بحث قرار بگیرند.

گام چهارم:بر روی زمان حال و اینجا تمرکز کنید.

اگر اشتباه کرده اید ،ممکن است تمام تلاش خود را به کار ببرید اما فقط به نظر نمیرسد که برای  بازسازی اعتماد کافی باشد.

شاید مورد شما مشابه این نوع است که وقتی به خود دقیق میشوید  آماده افکار فراوان منفی یا نگرانی هستید .نشخوار فکری، منفی بودن وتکرار افکار درباره گذشته است. زمانی که نگرانی منفی است تکرار افکار در باره آنچه در اینده ممکن است اتفاق بیفتد نیز صورت میگیرد.این یک هاله ای از گذشته یا آینده ای محتمل است که بارها تکرار میشود بدون اینکه راه حلی در پی داشته باشد.

شاید از آن افرادی باشید که هنگامی که شما خودتان را درک میکنید خودتان را به اکنون و اینجا می آورید.به رفتار اکنون شریکتان نگاه کنید وجایگاه اکنون خود را در یگانگی وسازگاری بیشتر از آنچه قبلا اتفاق افتاده یا ممکن است در اینده اتفاق بیفتد درنظر بگیرید.ممکن است این را توجه بنامید یا میتوانید به سادگی،اسم آن را ” دیدن زندگی خود همانگونه که هست “بگذارید.

گام پنجم:یک گام بلند برای بدست آوردن ایمان به طرف مقابلتان بردارید.

اعتقاد داشتن به شریکتان که از او ضربه خورده اید سخت تر است اما برای بازسازی اعتماد مهمترین عامل است .

تنها راهی که میتوانید کشف کنید که ایا شریکتان علاقه مند و دلواپس شماست یا شما را سرافکنده رها خواهد کرد این است که اندکی به خود اجازه ی اسیب پذیر بودن بدهید .

برعکس اگر از کارهای ستیزه جویانه دوری کنید یا هرچیزرا با قوانین معین کنید ،دیگر جایی برای جهش اعتقادتان وجود ندارد.برای فهمیدن اینکه شما از خیانت و عهدشکنی مجدد در امان هستید،به چیزی فراتر از شواهد و مدارک قابل اطمینان و اعتماد بودن نیاز دارید.

این بدان معناست که به شریک خود اجازه دهید فراتر از الگوهای از پیش تعیین شده شخصی شما برود.این تصمیم شما مبنی بر اعتماد به شریک زندگیتان است ،حتی با وجود اینکه نمیدانید دراینده چه نتیجه ای در بر خواهد داشت.

اما با یکبار امتحان کردن این امر، بازگشت به اعتماد در روابطتان حاصل خواهد شد. ایجاد اشتیاق در پذیرش اعتقاد بسیار باارزش است.

این مقاله را هم مطالعه فرمایید

 

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

روده

۹ علامت که نشان میدهد کارکرد روده ها کامل نیست

    آیا این احساس را همیشه دارید که هوس خوردن شیرینی جات کرده اید؟آیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *