خانه / مقالات / سلامتی / چرا سلامت ماهیچه های شما مهم است؟
ماهیچه
ماهیچه

چرا سلامت ماهیچه های شما مهم است؟

ماهیچه
ماهیچه ها

چرا سلامت ماهیچه ها مهم است ؟این سئوالی است که بسیاری از ما در حین بالا رفتن سن خود توجه چندانی به آن نداریم .بسیاری از ما درباره ی سلامتی استخوانها و اهمیت پیشگیری از پوکی استخوان در حین افزایش سن را میدانیم .اما فکر کردن به تندرستی ماهیچه ها فقط در حد یک هراس باقی میماند .

هنوز بسیاری از مردم نمیدانند که از چهل سالگی به بعد،بزرگسالان ،هر ده سال حدود ۸ درصد از ماهیچه های خود را از دست میدهند .

دلایل زیادی وجود دارد که تندرستی ماهیچه ها در اولویت قرار داشته باشد .ماهیچه ها برای نیرو و انرژی و کمک به ترمیم جسم ما و افزایش قدرت بهبود پذیری ما بسیار مهم هستند .اما اگر جسم شما به اندازه کافی مواد غذایی مناسب که برای باز سازی لازم است مانند پروتئین دریافت نکند ،باعث فرو ریختن و درهم شکستن بافتهای ماهیچه ای میشود .این نوع ازدست دادن ماهیچه ها با به تاخیر افتادن بهبود بیماری ، درمان کند و کیفیت پایین سطح زندگی ارتباط مستقیم دارد.

بهترین راه برای پیشگیری از سختیهای همزمان با بالا رفتن سن ،این است که ماهیچه های خود را سالم نگهدارید.

چرا باید از ماهیچه ها مراقبت کنیم؟برای پاسخ به این سئوال باید در ابتدا بدانیم که ماهیچه های ما چه عملکردهای فیزیولوژیکی متفاوتی در بدن ما انجام میدهند .

ما در بدن خود سه نوع ماهیچه داریم:

۱- ماهیچه های متصل به اسکلت

این همان موردی است که ما هنگام فکر کردن به ماهیچه به ذهنمان میرسد.مانند عضلات وماهیچه های دو سر و سه سر.ماهیچه های اسکلتی به ایجاد حرکت ومقاومت کمک میکنند.

رشته های این ماهیچه ها به دلیل ظاهری که زیر میکروسکوپ دارند از نوع شیاردارهستند.هنگامی که باهم تشکیل گروه میدهند از طریق ماهیچه ها ی زرد پی به اسکلت استخوان وصل میشوند.از اینرو وقتی که ما به تاندونها اشاره میکنیم در واقع به به این اتصالات زردپی اشاره میکنیم .این نوع ماهیچها ممکن است به رباطها وغضروفها متصل شوند و گاهی اوقات مستقیما با یک عضو درگیر باشند .

در کنار ماهیچه های بزرگ و قابل رویت اسکلتی ،مقدار کمتری از ماهیچه های کوچک از این نوع وجود دارند:کره ی چشم ،عضلات صورت و حتی زبان از نوع ماهیچه های ریز اسکلتی محسوب میشوند.

ماهیچه های اسکلتی در دسته بندی ماهیچه های ارادی قرار دارد چون ما آنها را تحت کنترل خود داریم.

۲-ماهیچه های صاف

این نوع ماهیچه دیواره های رگهای خونی ، سطح معده ، سطح مثانه وشکم را پوشانده است.آنها به حرکت دادن خون،تکه های غذا ،ادرار و مایعات کمک میکنند و ایجاد حرکات دودی را سبب میشوند .

این ماهیچه ها در زمره عضلات غیر ارادی هستند که به صورت خودکار وظایف خود را انجام میدهند .

۳-ماهیچه قلب

قلب شما یک نوع ماهیچه است که کاردیاک نام دارد . این نوع ماهیچه شامل هر سه گروه ماهیچه که در بدن ما وجود دارد ،میشود.دیواره های قلب ما و رگهای خونی بزرگ احاطه کننده قلب مانند ائورت از این نوع هستند که عمل انقباض و آزاد شدن را به صورت ضربان انجام میدهند .

ماهیچه کاردیاک نیز از نوع عضلات غیر ارادی میباشد.به همین دلیل است که ما میتوانیم بدون اینکه نیازی به تنظیم عملیات قلب داشته باشیم به خواب برویم.

حال که با انواع ماهیچه ها آشنا شدیم نیاز به این داریم که بدانیم  چگونه تاثیرات فرایند افزایش سن را بر روی سلامت ماهیچه ها کنترل کنیم و چگونه میتوانیم آنها را سالم نگهداریم.یکی از راهها این است که رژیم غذایی سالم و در عین حال  سرشار از پروتئین و انرژی  داشته باشیم .

مصرف پروتئین و تحرک بدنی دو عامل جدانشدنی در تضمین سلامت انسان هستند. عضلات از پروتئین ساخته شده اند اما تنها مصرف پروتئین شما را کمک نمی کند.

عضلات بدن یا باید استفاده شوند یا تحلیل بروند. پس برای نگه داری عضلاتتان از آنها کار بکشید و آنها را قوی نگه دارید.

آیا وقتی برای ورزش ندارید؟ روش های ساده و روزانه زیر را امتحان کنید:

– در صبحگاه، برای ۱۰ دقیقه عضلات خود را کشش دهید.

– در ظهر بعد از غذا، برای ۱۰ دقیقه قدم بزنید.

– بعد از شام، ۱۰ دقیقه با کش های ورزشی و وزنه های کوچک نرمش کنید.

حتی نیم ساعت فعالیت بدنی می تواند تاثیرات بسیار بالایی بر سلامت داشته باشد. مخصوصا اگر در ۳۰ سالگی برایتان یک عادت باشد. در ۳۰ و ۴۰ سالگی تگذارید وزنتان افزایش یافته و عضلاتتان رو به تحلیل و ضعیف شدن  برود. این کار ها را هر چه بیشتر به تاخیر بیاندازید، کار برایتان سخت تر می شود. پس از همین امروز شروع کنید.

منبع:www.quickanddirtytips

 

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

روده

۹ علامت که نشان میدهد کارکرد روده ها کامل نیست

    آیا این احساس را همیشه دارید که هوس خوردن شیرینی جات کرده اید؟آیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?