خانه / دسته بندی نشده / همه چیز درباره گردن درد و درمان بدون جراحی آن
گردن درد
گردن درد

همه چیز درباره گردن درد و درمان بدون جراحی آن

همه چیز درباره گردن درد و درمان بدون جراحی آن

گردن درد یکی از رایج ترین مشکلات افراد در تمامی کشورهای دنیاست که علت های گردن درد میتواند علل زیادی باشد که به بررسی برخی از علل پنهان گردن درد می پردازیم.

اگر شما هم حتی هر از گاهی گردن درد میگیرید حتما به این مقاله ما توجه ویژه ای داشته باشید تا خود را از شر گردن درد رها کنید. 

شایع ترین مشکل گردن درد ممکن است ناشی از انحطاط دیسک‌ها، تنگ بودن کانال نخاعی، آرتریت و در موارد نادر ناشی از تومورها و یا مننژیت باشد. برخی دیگر از علل گردن درد عبارتند از:

صدمات گردن

ممکن است در حین تصادف با وسایل نقلیه، دیگر وقایع آسیب‌زا و یا در هنگام ورزش کردن، به گردن صدمه وارد شود. علائم این نوع صدمات عبارتند از: خشکی و سفتی گردن، درد شانه و یا بازوها، سردرد، درد صورت و سرگیجه. درد ناشی از تصادف با وسایل نقلیه ممکن است به دلیل پارگی عضلات و یا آسیب دیدن مفاصل بین مهره‌ها باشد. پارگی رباط‌ها و یا آسیب دیدن دیسک‌ها، ممکن است از دیگر علل درد باشد.

انحطاط دیسک‌ها

سن، وارد آمدن آسیب و یا بیماری‌هایی مانند آرتریت می‌تواند منجر به انحطاط استخوان‌ها و یا مفاصل ستون فقرات شود که این باعث فتق دیسک و یا شکل گرفتن خارهای استخوانی می‌شود. وارد آمدن آسیب شدید و ناگهانی به گردن نیز ممکن است باعث فتق دیسک، آسیب شلاقی گردن، از بین رفتن رگ‌های خونی، صدمه دیدن مهره‌ها و در موارد شدید باعث فلج شدن دائمی فرد شود.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی زمانی رخ می‌دهد که کانال نخاعی باریک باشد و نخاع را تحت فشار قرار دهد؛ این عارضه در اغلب موارد، به دلیل پیری رخ می‌دهد. دیسک‌های ستون فقرات که مهره‌ها را از هم جدا کرده و به عنوان بالشتکی در بین آنها عمل می‌کنند، ممکن است خشک شوند. وقتی این اتفاق رخ دهد، فضای بین مهره‌ها چروکیده و کوچک می‌شود و درنتیجه دیسک‌ها توانایی ضربه‌گیری خود را از دست می‌دهند. در همان زمان، استخوان‌ها و رباط‌هایی که ستون فقرات را تشکیل می‌دهند، قابلیت انعطاف خود را از دست می‌دهند و ضخیم می‌شوند. این تغییرات منجر به تنگ شدن کانال نخاعی می‌شود.

علائم گردن درد چیست؟!

ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که اکثر سردردها برخلاف آنچه شما در هنگام تجربه سردرد احساس می‌کنید، از جمجمه و مغز سرچشمه نمی‌گیرند؛ بلکه ریشه در نواحی مانند عضلات گردن دارند. عبور عصب‌ها در پوست جلوی سر باعث می‌شود احساس کنید که درد از داخل سر، برمی‌آید. ارتباط بین گردن و عصب‌ها به این معنی است که برخی بیماری‌های مزمن گردن می‌توانند با سرگیجه، سردرد و یا احساس تهوع و همچنین گردن درد همراه باشند. به جز موارد استثنا بیشترین علل بروز علائم، به دلیل عارضه‌های گردنی هستند که سایر بخش‌های بدن را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند.

  • سرگیجه گردنی: وقتی شما دچار سرگیجه‌ای شده‌اید که در حین حرکات و یا موقعیت‌های خاص سر بدتر می‌شود، به آن سرگیجه گردنی می‌گویند. گاهی اوقات گردن درد و سردرد می‌توانند با سرگیجه همراه شوند، اما نه همیشه. سرگیجه گردنی به طور مکرر در تصادفات ماشینی پیش می‌آید و تشخیص آن بسیار بحث‌انگیز است؛ به خصوص که هیچ تست تشخیصی دقیقی برای آن وجود ندارد.

  • میگرن: میگرن نوعی سردرد شدید و گاهی اوقات فلج‌کننده است. گاهی اوقات میگرن می‌تواند علائمی پیشرو داشته باشد که بیان کننده‌ی یک حمله قریب‌الوقوع است. برای برخی افراد، گردن درد یکی از این علائم پیشرو است.

  • مننژیت: مننژیت یک عفونت تهدیدکننده زندگی است که مننژ یا پرده‌های مغز را موردهدف قرار می‌دهد؛ مننژ بافتی است که مغز را می‌پوشاند. مننژیت علاوه بر گردن درد، سرگیجه و حالت تهوع، اغلب با خشکی گردن و تب همراه است.

  • آسیب شلاقی گردن: این آسیب اغلب با حوادث رانندگی مرتبط است، با این حال می‌تواند ناشی از اتفاقاتی که باعث حرکت ناگهانی و تند جلو- عقب گردن می‌شوند نیز باشد. بسته به اینکه کدام دیسک، مفصل بین مهره‌ای، عضله گردن و عصب آسیب دیده باشد؛ علائم می‌تواند متفاوت باشد. علائم آسیب شلاقی گردن عبارتند از: گردن درد، سردرد، سرگیجه، درد کمر و شانه،اختلالات خواب و مشکل در تمرکز کردن. از زمان وارد آمدن آسیب، چندین روز طول می‌کشد تا علائم آشکار شوند.

 

درمان گردن درد را تا حد زیادی میتوان بدون جراحی انجام داد:

تعیین یک راهبرد درمانی به طور اساسی به شناسایی محل دقیق درد و علت تحریک ریشه‌های عصبی بستگی دارد. اگرچه گردن درد می‌تواند بسیار ناتوان‌کننده و دردناک باشد، با این حال روش‌های درمانی غیرجراحی می‌توانند بسیاری از علائم درد را تسکین دهند.

  • ممکن است پزشک داروهایی برای کاهش درد و التهاب و همچنین داروهای آرام‌بخش عضلانی تجویز کند تا فرصتی را برای بهبودی ایجاد کند.

  • کاهش فعالیت فیزیکی و پوشیدن یک گردنبند طبی ممکن است از ستون فقرات گردن محافظت کند، میزان تحرک را کاهش دهد و در نتیجه درد را تسکین دهد.

  • تزریق به نقطه تحریک‌شده ازجمله تزریق کورتیکواستروئید، می‌تواند به طور موقت درد را تسکین دهد. گاهی اوقات ممکن است پزشک استروئید اپیدورال را توصیه کند.

گزینه‌های درمانی محافظه‌کار یا غیرجراحی ممکن است به مدت شش تا هشت هفته ادامه یابد. در صورتی که بیمار هرگونه ضعف و یا سستی را در بازوها و یا ساق پا تجربه کرد، باید به پزشک اطلاع دهد. اگر بیمار قبلاً دچار ضربه و آسیبی شده و اکنون گردن دردی همراه با ضعف و بی‌حسی دارد، باید به یک جراح مغز و اعصاب مراجعه کند.

اما در این موارد حتما باید به فکر جراحی افتاد:

هنگامی که روش‌های درمانی غیرجراحی نتوانستند گردن درد را تسکین دهند، ممکن است به عمل جراحی نیاز شود. ممکن است بیمار تحت عمل جراحی قرار گیرد اگر:

  • روش‌های درمانی غیرجراحی مؤثر واقع نشدند

  • بیمار دچار علائم عصبی پیشرونده می‌شود ازجمله در بازوها و پاها

  • بیمار دچار اختلال تعادل و یا مشکل در راه رفتن می‌شود

چندین روش مختلف جراحی وجود دارد که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد؛ انتخاب نوع عمل به شدت گردن درد و علت آن بستگی دارد. در درصد کمی از بیماران، بی‌ثباتی ستون فقرات علت درد است که به همجوشی ستون فقرات نیاز دارد؛ علت درد معمولاً قبل از انجام عمل مشخص می‌شود. همجوشی ستون فقرات، عملی است که پیوند محکمی بین دو یا چند مهره ایجاد می‌کند. برای افزایش ثبات پیوند و حفاظت از نواحی بی‌ثبات ستون فقرات، ممکن است از ابزارهایی مانند پیچ و صفحه استفاده شود. ممکن است این روش به تقویت و تثبیت ستون فقرات کمک کند و در نتیجه باعث تسکین گردن درد شدید و مزمن شود. اگر بیمار سیگار می‌کشد، سعی کند آن را ترک کند. سیگار کشیدن به ساختارها و سازه‌های ستون فقرات آسیب وارد می‌کند و فرایند بهبودی را کُند می‌کند. اگر بیمار اضافه وزن دارد، سعی کند آن را کم کند. مطالعات نشان داده است که سیگار کشیدن و چاقی، اثرات منفی روی نتیجه عمل جراحی همجوشی ستون فقرات دارند. همیشه باید مزایای عمل جراحی را نسبت به خطرات و عوارض جانبی آن سنجید. اگرچه درصد زیادی از بیمارانی که دچار گردن درد هستند، گزارش می‌دهند که بعد از عمل کاهش درد قابل‌توجهی داشته‌اند؛ اما هیچ تضمینی وجود ندارد که عمل جراحی برای هر شخصی مفید خواهد بود.

 

> > لطفا اینجا کلیک کنید تا بقیه مطالب مفید ما را دیدن فرمایید < <

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

شنونده

چگونه شنونده ای عالی باشید؟

شنونده خوب همیشه باعث جذب دیگران به سوی خود میشود .حال چرا اینچنین است؟زیرا یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?