خانه / مقالات / تغذیه سالم / چگونه گیاهان دارویی خانگی مختص خود پرورش دهید (حتی اگر در یک آپارتمان طبقه بالا زندگی می کنید)

چگونه گیاهان دارویی خانگی مختص خود پرورش دهید (حتی اگر در یک آپارتمان طبقه بالا زندگی می کنید)

گیاهان خانگی
چگونه گیاهان دارویی خانگی مختص خود پرورش دهید (حتی اگر در یک آپارتمان طبقه بالا زندگی می کنید)

گیاهان دارویی طعم ها و استفاده های بسیار متعددی دارند، از پختن و خوردن یا نوشیدن دمکرده آنها جهت آروماتراپی و درمان های دارویی. از یک نوع خاص آن ها هزاران گیاه متنوع در سراسر دنیا وجود دارد، و اگرشما راهنمایی های مختصری را پیروی کنید پرورش و نگهداری آن ها بسیار آسان است. در حقیقت، پرورش گیاهان دارویی یک سرگرمی بدون زحمت است، که شما می توانید آن را روی طاقچه پنجره رشد دهید، حتی اگر شما در یک خانه کوچک یا یک آپارتمان زندگی می کنید.

فواید استفاده از گیاهان تازه

گیاهان دارای محدوده ای از فواید هستند، از آروماتراپی و مراقبت از پوست تا طعم دادن به غذاها و بهبود سلامتی جسمی و روحی. به عنوان مثال رزماری، نعناع، پونه کوهی، گشنیز، مریم گلی، و آویشن ضد التهاب های بسیار عالیی هستند. همچنین گیاهان دارویی می توانن به عنوان بارور کننده های طبیعی مورد استفاده قرار گیرند. با شبدر قرمز، برگ های تمشک و گزنه( که به طور وحشی می روید ولی می توان آن را پرورش داد) مجموعه ای از بهترین فواید را می توان به دست آورد. گیاهان خاصی مثل بابونه، اسطوخودوس و ریشه سنبل الطیب اگر به صورت دمکرده، روغن چکیده، ویا حتی به صورت شاخه ای و عطر گل آنها در سراسر خانه می توانند اضطراب و استرس را کاهش دهند. بوییدن این عطرها تأثیر آرامبخشی روی مغز دارد.

 گیاهان دارویی تازه

چگونه گیاهان را در داخل خانه پرورش دهیم

به طور کلی، گیاهان گرایش به آفتاب پرستی دارند، بنابراین پرورش آنها درطاقچه پنجره یا درکنار درهای شیشه ای تمام نیاز آن ها به نور را برآورده می کند. همچنین شما از این طریق می توانید گیاهان تازه چیده شده را به وعده های خود بیفزایید حتی اگر در طبقه بالای یک آپارتمان در مرکز شهر زندگی می کنید که در آنجا برف می بارد یا باد شدیدی می وزد! نه فقط آن، بلکه در این صورت شما سرسبزی و عطر های طبیعی را در منزل خود خواهید داشت. هرچند که گیاهان دارویی بسیار منصف و خود متکی هستند، قوانینی برای شما جهت اطمینان از حمایت آن ها و گرفتن بیشترین نتیجه از آنها وجود دارد که می توانید به آن ها عمل کنید.

گیاهان خود ر در معرض نور فراوان قرار دهید

به دلیل اینکه گیاهان دارویی از منطقه مدیترانه ای برخاسته اند، نیاز دارند که حداقل چهار ساعت در روز در معرض نور فراوان خورشید باشند. در نیمکره شمالی آن ها را در پنجره های شمالی به دلیل کمبود نور مستقیم خورشید قرار ندهید. و به طور مشابه در نیمکره جنوبی آنها را از پنجره های جنوبی دور نگه دارید.

بسته به اینکه شما در کجای دنیا زندگی می کنید و زمستان های شما چه شدتی دارند، در ماه های سرد سال باید گیاهان خود را در معرض نور بسیار زیاد قرار دهید. تراکم نور پنجره می تواند ده برابر کمتر از تابستان باشد. در این موارد شما می توانید از لامپ های رشد برای افزایش شدت و مدت زمان در معرض نور بودن گیاهان خود استفاده کنید.

گیاهان خانگی

گیاهان خود را به درستی تغذیه و آبیاری کنید

شاید بعد از نور، دومین مورد مهم برای محصولات گیاهی خانگی، خاک مناسب و سالم باشد. این گیاهان به تخلیه کافی نیاز دارند(خصوصا در زمستان) زیرا در فصول سرد سال آن ها از برگ های خود رطوبت آزاد نمی کنند. چون گیاهان خانگی در گلدان ها و جعبه های کوچک نگهداری می شوند، آب و هوا نمی توانند به راحتی در آن ها جا به جا شوند و  ریشه گیاهان را محدود می کنند. اضافه کردن ماسه یا پرلیت به مخلوط استریل شده کمپوست دار، زه کشی خاک را بدون از بین بردن مواد مغذی گیاه بهبود می دهد. به عنوان یک قانون عمومی بیشتر گیاهان خاک هایی با PH 6 تا ۷ را ترجیح می دهند.

 

گیاهان خود را از آفات و بیماری ها مصون بدارید

اکوسیستمی که گیاهان خانگی به آن عادت کرده اند کنترل های زیستی خاصی هستند مثل شکارچیان که آفت ها را در یک محیط پیچیده تری تحت کنترل خود می گیرند شاید از بین رفته باشند. بنابراین چک کردن منظم گیاهان در مورد لکه ها، علامت های گزش و یا بی رنگ شدن دارای اهمیت است. حتی ممکن است شما قادر باشید حشرات موذیی روی گیاهان خود ببینید که بتوانید آنها را به راحتی با دست بردارید! به عبارت دیگر توپ های پنبه ای آغشته به الکل را می توانید برای مناطقی از گیاه که با دست نمی توانید لمس کنید استفاده کنید.

چگونگی پرورش گیاهان دارویی را در گلدان های بیرون از خانه

اگر شما یک پاسیو، بالکن یا ایوان داشته باشید این مورد بسیار خوبی است. و همچنین این کار می تواند منظره بسیار خوبی به فضای بیرون خانه شما بدهد. اگرچه بسیار مهم است که مطمئن شوید محیط بیرون خانه شما نور کافی خورشید، حداقل به مدت ۴ ساعت در روز را داشته باشد. با پرورش گیاهان در گلدان ها و حوض های بیرون خانه(شما حتی می توانید از یک وان کهنه به عنوان یک باغ گیاه استفاده کنید!)، حفر و پایه ریزی یک باغ در حیاط خلوت هیچ مشکلی نخواهد داشت و از این طریق شما می توانید در زمان خود صرفه جویی کنید .

گیاهان

گلدان ها و ظرف ها اکوسیستم های ساده شده و کوچک دیگری را برای گیاهان شما به وجود می آورند، وقتی مستقیما آنها را در زمین می کارید، شما می توانید همان راهنمایی هایی را که در بالا برای گیاهان داخل خانه انجام دادیم پیروی کنید.  مورد اصلی برای یادآوری این است که آن ها را به طور مرتب چک کنید، مطمئن شوید که به مقدار زیادی از نور خورشید دسترسی دارند، و به آنها آب و غذای فراوان بدهید( آنها را مانند حیوانات خانگی بدانید!)

با گیاهان تکی داشته باشید. دلایل زیادی برای این کار وجود دارد – برای یک شروع، این کار یک اکوسیستم و پایه خاک تولید می کند و همچنین گلدان را قوی تر و سنگین تر می کند، که آن را از افتادن در هنگام وزش باد نگه می دارد. گلدان هایی را انتخاب کنید که حداقل قطر ۸ تا ۱۰ اینچ را داشته باشند وبعدا با رشد آنها شما بتوانید آنها را به گلدان ها و ظروف بزرگتر منتقل کنید. سپس به یاد داشته باشید که خاک های گلدان خوبی استفاده کنید، آن ها را کامل پر کنید، و ترجیحا با مواد ارگانیک کوددهی کنید.

چگونگی پرورش یک باغ گیاهان دارویی

این تصویر ایده آلی از چیدن جوانه گیاهان تازه در یک هوای آفتابیرا برای شما ترسیم می کند-چیزی که شاید شما انجام دادن آن را در خانه ای رؤیایی با یک محوطه بزرگ تصور کنید.بسته به اینکه شما در کجا زندگی می کنید، این ممکن است بسیار آسان تر از آنچه که فکر می کنید باشد، و اگر شما هر گونه محوطه سبزی دارید-حتی چند متر مربع، واقعا می توانیدباغ سبز کوچک خوش منظره ای داشته باشید و گیاهان دارویی موارد بسیار خوبی برای شروع باشند چون نگهداری آنها بسیار آسان است.

منبع: bembu.com

بیشتر بخوانید

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

روده

۹ علامت که نشان میدهد کارکرد روده ها کامل نیست

    آیا این احساس را همیشه دارید که هوس خوردن شیرینی جات کرده اید؟آیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?