خانه / دسته بندی نشده / ۲۷ فایده حیرت آور یوگا برای ذهن و بدن شما – بخش اول

۲۷ فایده حیرت آور یوگا برای ذهن و بدن شما – بخش اول

۲۷ فایده حیرت آور یوگا برای ذهن و بدن شما – بخش اول

یوگا و تندرستی

 

یوگا یک تمرین روحی، ذهنی و جسمی است که از قرن ها پیش همگانی شده است. امروزه چندین نوع یوگا وجود دارد که در سرعت و سختی متفاوت هستند.با اینکه انواع مختلف یوگا متفاوت به نظر می رسند، یوگی ها و دانشمندان متفقا بر این باورند که انواع یوگا برای ذهن و جسم شما بسیار سودمند می باشد.

 

بزرگترین چیز درباره یوگا این است که برای شروع آن محدودیت های بسیار کمی وجود دارد. در حالی که شلوارهای رنگی یوگا، آجرهای تکیه گاه، و مت های تجملی آن بسیار زیبا هستند، شما به هیچکدام از آن چیزها برای شروع نیاز چندانی ندارید. یادآور خواهیم شد که اندام و حال شما هیچوقت تغییر نخواهد کرد. برای دانستن فواید سلامتی که توقع دارید با شروع یوگا به دست آورید، ۲۷ فایده یوگا را در زیر بخوانید:

۱- انعطاف پذیری بهتر

آیا تاکنون یک یوگی حرفه ای که خود را مانند چوب برنج در ژست های مختلف پیچ و تاب داده دیده اید؟ جدا، چه کسی می دانست که بدن انسان بتواند اینگونه خم شود؟ حقیقت این است که اگر شما بدنتان را برای انجام حرکاتی شرطی نکنید، پس از مدتی بدن شما در انجام آن حرکات ناتوان خواهد شد. با گذشت زمان ماهیچه های شما ضعیف و مفاصل شما در یک محدوده حرکتی کوچکی مستقر خواهند شد. بنابراین شما در اولین جلسه کلاس یوگای خود ممکن است نتوانید پنجه های پای خود ذا لمس کنید. یا پاهای خود را به پشت سرتان برسانید. به هر حال بچسبید به آن تا بتوانید به تدریج بدنتان را از خشکی درآورید.

۲- وضعیت بهتر اندام

آیا تاکنون کسی به شما گفته که خمودگی را متوقف کنید یا صاف بنشینید؟ وضعیت غلط نشستن یا ایستادن نه تنها دارای ظاهر بدی است، بلکه اثر منفی روی اندام شما دارد. وضعیت غلط  ستون فقرات منجر به کمردرد، درد گردن، مشکلات مفصلی و خستگی عضلات خواهد شد. خوشبختانه هم اکنون شما می توانید با انجام کارهای کمی موقعیت نشستن یا ایستادن خود را با دستورات یوگا بهبود بخشید.

یک نصیحت – قبل از اینکه اولین جلسه یوگا را شروع کنید یک عکس از خودتان بگیرید و سپس پیشرفت های خود را با گرفتن عکس های بیشتر مستند کنید. به زودی متوجه تغییرات بزرگی در وضعیت نشستن و ایستادن خود( وضعیت ستون فقرات) خواهید شد.عکس های قبل و بعد به شدت در دیدن تغییرات مثبت وضعیت ستون فقرات مفید خواهد بود که معمولا با نگاه کردن به آینه متوجه آن ها نخواهید شد. حتی گفتن این به دوستان و خانواده خود که تغییر وضعیت شما را به شما یاد اوری کنند کمک چندانی به شما نخواهد کرد.

۳- تعادل بهتر

از حرکات ابتدایی آسان تا حرکات کششی پیشرفته بیشتر شما نیاز خواهید داشت که برای حفظ حالتهای یوگا تمرکز کنید. هرچند به مرور زمان متوجه خواهید شد که نیازی نیست که به سختی روزهای اول کاملا تمرکز کنید. به همین دلیل است که تعادل شما به طور طبیعی پیشرفت می کند. هر پوزیشن یوگا به ایجاد تعادل شما کمک می کند. حتی پوزیشنی که به تعادل چندانی نیاز نداشته باشد. وقتی که شما می نشینید یا تکیه می دهید همچنان باید تعادل بدن خود را حفظ کنید.

۴- قدرت بدنی بیشتر

برخلاف تمرینات دیگر که شما با بالا و پایین کردن آهن و یا کشیدن طناب های مقاوم ورزش می کنید، به وسیله یوگا، شما فقط ازوزن بدن خود برای مقاومت استفاده می کنید. از آنجایی که یوگا برای داشتن موقعیت های مختلف به شما نیاز دارد، شما به طور طبیعی می توانید ماهیچه های خود را تقویت کنید. نگران خستگی عضلات خود حتی با پوزیشن های قبلی نباشید. همین که یک پوزیشن برای شما آسان شد همیشه یک پوزیشن دیگر که مقداری سخت تر است برای کار کردن وجود دارد.

 

همه حرکات و پوذیشن های یوگا به تقویت ماهیچه های شما کمک می کند حال آنکه  برخی از بهترین آن ها شامل پلانک ها، باکاسانا و ایستادن های مختلف روی سر می باشد.

۵- حجیم کردن بدن

یکی از تأثیرات واقعا بزرگ یوگا این است که بدون استفاده از وزنه ها و تجهیزات تمرینی به بدن شما حجم می دهد. همانند پوش آپ و پول آپ، یوگا بدن خودتان را به عنوان وسیله مقاومت استفاده می کند.

یکی از نگرانی های بسیاری از زنان زمانی است که آنان می شنوند که  قوانین تمرینات مقاومتی یا تمرینات قدرتی این است که: “آیا این تمرینات مرا حجیم خواهد کرد؟” اگر بانوان ظریف یوگا را ببینید حسرت خواهید خورد زیرا یوگا شما را حجیم نمی کند بلکه به اندام شما یک شکل زیبا با پشتی صاف خواهد بخشید.

پوزیشن هایی که بهترین عملکرد را دارند آنهایی هستند که از وزن شما بیشتر استفاده می کنند، بنابراین پوزیشن هایی را انتخاب کنید که در آن ها قسمتی از بدن خود را در هوا بلند می کنید و در همان حالت نگه می دارید. در این صورت سوزاندن کالری را دقیقا حس خواهید کرد.

۶- خواب بهتر

کارشناسان پیشنهاد می کنند مدت زمان خواب شبانه بین ۷ تا ۹ ساعت باشد، طبق گفته مؤسسه خواب ملی، میلیون ها امریکایی هستند که نزدیک به این مقدار نمی خوابند. نسبتا بسیاری از مردم از مشکلات خواب رنج می برند. اگر شما فردی هستید که با خواب خود مشکلاتی دارید، دانشمندان پیشنهاد می کنند یوگا را امتحان کنید. در یک مطالعه تحقیقاتی جدید که در مدرسه پزشکی هاروارد انجام شده، محققان در مورد تأثیر یوگای روزانه بر خواب مردمانی که از بی خوابی رنج می برند پژوهش کرده اند. پس از هشت هفته ، آنها پیشرفت قابل توجهی در کیفیت و اندازه خواب شرکت کنندگان مشاهده کردند. این تنها چیزی نیست که آنها از مطالعات خود به دست آوردند. یوگا به آرامش سیستم عصبی، بخشی از بدن شما که مسؤول قسمتی از خواب شماست  کمک می کند. علاوه بر این، مراقبه ی یوگا به مغز شما سکوت می بخشد. بنابراین اگر ذهن شلوغی دارید که مانع خواب راحت شبانه شما می شود انجام یوگا در هر زمان از روز می تواند کمی شما را آرام کند.

پوزیشن های خاصی برای شما وجود دارند که برای خوابیدن بهتر مردم شناخته شده هستند. یوتاسانا، هالاسانا یا ساواسانا را قبل از رفتن به رختخواب نجام دهید. ای ها احتمالا بدن شما را به وضعیت آرام خواهد برد و رفتن شما را به سرزمین خواب و خیال آسان تر خواهد کرد.

۷- انرژی بیشتر

یوگا کارهای کوچکی با بدن شما می کند که منجر به افزایش انرژی شما می شود. یک – یک خواب راحت شبانه روز پرانرژی تری را به همراه خواهد داشت. دو- مطالعات نشان می دهد که بعضی از پوزیشن های یوگا هورمون کورتیزول را تنظیم می کنند. هرچند که شما مقدار زیادی از آن را هم نمی خواهید!

علاوه بر این زمانی که شما یوگا تمرین می کنید یاد می گیرید که عمیق تر تنفس کنید، یعنی خون شما امواجی از اکسیژن را دریافت خواهد کرد.

برای رهایی از خستگی آساناهای مقابل را انجام دهید: آتهیتا تریکوناسانا، آتکاتاسانا، و سالاباسانا. یک بار که این آساناها را کامل کردید احساس هوشیاری بیشتر برای آغاز روزی پرکارتر خواهید کرد.

 

بیشتر بخوانید…

 

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

روده

۹ علامت که نشان میدهد کارکرد روده ها کامل نیست

    آیا این احساس را همیشه دارید که هوس خوردن شیرینی جات کرده اید؟آیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?