خانه / دسته بندی نشده / ۱۵راه برای تنفس بهتر
تنفس
تنفس

۱۵راه برای تنفس بهتر

در این مقاله ۱۵ روش مختلف تنفس که میتواند برای داشتن انرژی بیشتر ،خواب بهتر ،کارایی فیزیکی و ذهنی و موارد دیگر کمک کند ارائه شده است.

دکتر بلیسا رانیک در کتاب خود به نام “نفس کشیدن” نشان میدهد که چگونه نفس کشیدن صحیح میتواند به بهبود استرس،بیماری و تمام مسائل انباشته شده کمک کند .

۱۵  راه بهتر نفس کشیدن

-نفس کشیدن با متد ۴-۷-۸: یا نفس کشیدن منظم ،در این تکنیک  به آرامی عمل دم  را با بینی انجام میدهیم و بعدهمراه با صدای رسا هوا را از دهان خارج میکنیم .زبان شما در طول تمرین مقابل پشت دندانهای بالایی قرار دارد .عمل دم با شمارش ۴ شماره از طریق بینی انجام میشود .نفس را تا هفت شماره نگهدارید و و عمل بازدم از طریق دهان و همراه با صدایی که با خارج شدن هوا از دهانتان ایجاد میکنید در طی ۸ شماره انجام دهید . این چرخه را حد اقل سه بار تکرار نمایید .

-تنفس شکمی :مشخصه اصلی این روش به این گونه است که شکم بیشتر از قفسه سینه منبسط شده و بالا می آید .زمانی که تنفس شکمی آموخته شد ، این کتاب به خاطر نشان دادن بی فایده بودن تنفس بد،بسیار پرفروش و مهم بود .در این موضوع وجود یک انبساط ناچیزدر شکم مهم است  این بدان معناست که دیافراگم در حال حرکت برای منبسط کردن ماهیچه میانی  است .جایی که بهترین قسمت از ریه ها عضو شکمی را به پایین میکشند .و به گوارش هم کمک میکنند .برای ایجاد فضای بیشتر در قفسه سینه ،باز کردن و افزایش گنجایش ریه ها این عمل مفید است.

-تنفس هماهنگ باقدم زدن : ترکیب نمودن الگوهای ممتاز نسبتهای نفس کشیدن ،فاصله نفسها و انواع نفس کشیدن که با گامها در حین قدم زدن هماهنگ شده و با تمرکز و توجه ذهنی همراه است .ازفواید تنفس همراه با تمرکز و توجه این است که میتوان آن را برای بهره برداری رشد شخصی ،کنترل تنشها و ریلکسیشن به کار برد .این موارد در اکثر هنرهای رزمی و قهرمانی استفاده میشود .

-تنفس بودایی: بودا به طور آشکارا و همیشگی از نیروی مدیتیشن حمایت می کرد.یک آگاهی از دم و بازدم در هنگام تنفس.این نوع تنفس با یک آگاهی از تنفس فیزیکی معمولی شروع میشود که هنگامی که به درستی گسترش یابد به آگاهی عمیقتری منجر میشود .

-تنفس بوتیکو:اساس آن بر پذیرش وضعیت از سوی کسی است که نیازمند معالجات پزشکی بخصوص آسم است که باعث نفس تنگی شدید میشود .این تکنیک نفس کشیدن ( به آرامی از طریق بینی ) در سال ۱۹۵۰ توسط دکتر کنستانتین بوتیکو گسترش یافت .هدف از این نوع تنفس شکستن دور باطل از تکرار نفس زدنهای تند و پی در پی و جلوگیری از تنگی نفس و با صدا نفس کشیدن است .

-تنفس دایره ای :این متد ،یک آهنگ پیوسته ارائه میدهد .اغلب به وسیله کسانی که الات موسیقی بادی مینوازند استفاده میشود . به وسیله نفس کشیدن از طریق بینی در هنگامی که به طور همزمان خارج کردن هوا از طریق دهان استفاده کردن از هوای انباشته شده در گونه ها ،  یک ریتم پیوسته ایجاد میشود.اساسا تنفس دایره ای شکاف بین بازدم از طریق برآمدگی بینی است .

تنفس ترقوه ای :در این روش هوا به وسیله بالا بردن شانه ها و ترقوه  به داخل فضای  قفسه سینه کشیده میشود .در این حالت اکسیژن فقط درقسمت  یک سوم بالایی ریه ها پر میشود . این معمولترین تنفس به سبک تنفس سطحی است .

-تنفس منسجم:در این روش ،فرایند دم و بازدم با میزان ۵ نفس در هر دقیقه صورت میگیرد .که با یک تساوی در دم و بازدم همراه است.این روش این ادعا را دارد که عملکرد جریان خون و توازن دستگاه عصبی خودکا ر را از طریق ایجاد موج در سیستم گردش خون  بهبود میبخشد .”موج هوا”.(ابداع شده توسط استفان الیوت).

– تنفس دنده ای: یا (تنفس پهلویی) تکنیکی است که افکار خوب و دم و بازدمها با هم تلفیق میشوند.این تنفس عمدتا به وسیله حرکت افقی و جانبی عضلات دنده ها صورت میگیرد.

– تنفس شمرده(تنفس ایزومتریک یا هم اندازه):با آرام سازی بدن عمق و ریتم نفس کشیدن ممکن است تغییر یابد .دم ها باید چند ثانیه طول بکشند و بازدم ها طولانی و به آرامی از بین لبها عبور میکنند و هر کدام آرامش و راحتی بیشتری برایتان به همراه می آورند .در هنگام تمرین  تنفس هم اندازه ،باید یک شمارش منظم داشته باشید .زیرا بیشترنگهداشتن نفس در طی تمرین خوب نیست وحتی ممکن است خطرناک باشد.

– تنفس دیافراگمی:یک نوع تمرین نفس کشیدن است که هوا دادن هرچه موثر تر را به ریه ها توصیه میکند .که به این گونه است که در طول عمل دم دیافراگم را به پایین ترین حالت ممکن و در عمل بازدم به بالا ترین حالت ممکن ببریم .

-تنفس جانبی : این روش بر روی پر شدن  پشت و دو طرف شما تمرکز دارد .در این تنفس  بازدم تمام عمق تنفس را به  مرکز می اورد و گاهی اوقات با روش نفس کشیدن دنده ای شباهت د ارد که برای تقویت صدا و بهبود لکنت زبان استفاده میشود .به هر حال در این روش تمرکز بر روی قفسه سینه در تمام اطراف بدن است.

-تنفس مرکابا(کروی):یک نوع مدیتیشن و تمرکز که شامل هفده نفس است .هر کدام از نفسها به صورت یک شکل هندسی متفاوت تجسم میشوند .این نوع تنفس بر پایه این نظریه بنا شده است که جسم فیزیکی و روح میتوانند میتوانند از طریق ابعاد مختلف انتقال داده شوند.این روش ، تنفس کروی هم نامیده میشود.

-تنفس طبق الگوی مشخص:یک الگوی شمارش معین در طول دم و بازدم استفاده میشود .به قدری دم یا بازدم را  نگه میدارد تا زمانی که  دم یا بازدم بعدی ضرورتا آغاز شود .هدف از نگهداشتن نفس این است که دم و بازدم آرام شده همچنین ذهن از درد منحرف شود و به تمرکز بر روی نفس کمک کند .

-تنفس پرانا:یک تکنیک یوگایی است که به کنترل و استفاده از پرانا یا همان نیروی حیاتی موجود در هوا کمک میکند .این یک نوع آگاهی از به درون کشیدن نیروی حیاتی موجود در هوا به هنگام دم و رساندن آن به تمام اجزای بدن میباشد و این نیروی حیاتی تمامی سرچشمه های تندرستی ،هوشیاری و نشاط را در جسم و روح بیدار میکند.

با وجود انواع گسترده نفس کشیدن بهتر است از آنها برای سلامتی بیشتر استفاده شود .نفس کشیدن صحیح به حس آرامش و رهایی از تنشها ،اکسیژن رسانی ، انرژی بیشتر و همچنین افزایش تمرکز و خلاقیت کمک میکند .توصیه میکنم این مقاله را هم مطالعه کنید .

 

 

 

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

روده

۹ علامت که نشان میدهد کارکرد روده ها کامل نیست

    آیا این احساس را همیشه دارید که هوس خوردن شیرینی جات کرده اید؟آیا …

یک دیدگاه

  1. من تازه تمرینات یا رو شروع کردم و احساس میکنم پر انرژی تر از قبل شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?