خانه / مقالات / سبک زندگی / ۲۷ فایده حیرت آور یوگا برای ذهن و بدن (بخش آخر)

۲۷ فایده حیرت آور یوگا برای ذهن و بدن (بخش آخر)

یوگا

یوگا

۱۶- ایمنی بهتر

آیا همیشه حس می کنید در حال جنگیدن با سرماخوردگی و بیماری های اشخاص در اطراف خود هستید؟ اگر اینگونه است، شاید سیستم ایمنی شما ضعیف است. سیستم ایمنی ضعیف شاید ناشی از پیزهای متعددی مانند کم خوابی، استرس طولانی مدت، و گوارش ضعیف باشد. از زمانی که یوگا برای بهبود همه این چیزها کشف شده است، موضوع عجیبی نیست که یوگا در تقویت سیستم ایمنی شما مؤثر باشد.

طبق گفته پزشکان، یوگا می تواند ۴ سیستم اصلی را که به سیستم ایمنی شما متصل هستند تحریک کند. آن سیستمها شامل سیستمهای  گردش خون، گوارش، اعصاب، و غدد درون ریز می باشند. انجام دادن پوزیشن هایی که حداقل بر یکی از سیستمهای یاد شده سودمند باشد سیستم ایمنی شما را بهبود خواهد بخشید. هرچند پوزیشن های کمی وجود دارند که مؤثرتر عمل می کنند که شامل پوزیشن پل، ایستادن روی شانه و ایستادن روی سر می باشد.

۱۷- تنفس بهتر

در طول اولین جلسه یوگا شما به سرعت متوجه خواهید شد که یکی از مهمترین موضوعات جهت تمرکز، تنفس شما می باشد. همواره از شما خواسته می شود که به تنفس خود توجه کنید. نفس کشیدن عمیق تر ظرفیت ریه های شما را افزایش می دهد و کل پروسه تلاش برای آگاه شدن بیشتر شما نسبت به تنفستان خواهد بود. به همین علت شما متعجب نمی شوید که بگوییم یوگا بهترین گزینه برای افرادی است که از بیماری های مزمن تنفسی یا شرایط ناگوار تنفسی رنج می برند. یوگا می تواند راه های هوایی شخص را باز کرده و ریه ها را وادار کند که عملکرد مؤثرتری داشته باشد.

پوزیشن گاو، پوزیشن کبری و پوزیشتن دروازه همگی از مواردی هستند که می توانند به سلامتی سیستم تنفس شما کمک کنند. همچنین پوزیشن های متعدد دیگری در یوگا هستند که در این مورد نتیجه بخش هستند ولی بهتر است که از پوزیشن های آسان برای ایجاد اعتماد به نفس خود شروع کرده و از آنها شروع کنید تا پیشرفت کنید.

۱۸- استرس و اضطراب کمتر

در بین صورتحسابها، رؤسا، خانواده و فشار و شلوغی های هرروز زندگی، مردم بسیار استرس زده می شوند. درست است که داشتن استرس زیاد هم بد نیست ولی استرس مزمن به چندین روش ویران کننده سلامتی است. استرس مزمن می تواند به گوارش ضعیف، نوسانات وزنی، سیستم ایمنی ضعیف، مشکلات قلبی و عروقی، و غیره منجر شود. یکی از راه های از بین بردن استرس تمرین بدنی است. طبق تحقیقیات انجام شده، هنگامی که شما یوگا می کنید ترکیبات شیمیایی حس خوب مغزتان ،مثل سروتونین، افزایش می یابد وشما را دراحساس حال خوب قرار می دهد.

علاوه بر این، یوگا به سکوت مغز کمک می کند و به بدن شما راهی برای خروج بلوک های انرژیی را می دهد که ممکن است باعث استرس بیشتر شما شوند.

برای تخلیه استرس پوزیشن بالاسانا که به اسم پوزیشن کودک هم شناخته شده است انجام دهید. نگه داشتن این پوزیشن و داشتن همزمان استرس کار سختی است، این دو تقریبا باهم متقابلا ناسازگارند.

یوگا

۱۹- حافظه بهتر

به این دلیل که یوگا  گردش خون را به سمت مغز هدایت می کند، اغلب به عنوان یک تمرین تقویت مغز به آن نگاه می شود. طبق یک مطالعه تحقیقاتی چاپ شده در مجله فعالیت فیزیکی و سلامتی، تنها ۲۰ دقیقه یوگا در روز می تواند فواید بسیاری برای مغز داشته باشد.

پوزیشن عالی تقویت کننده مغز پاداهاستاسانا می باشد. این آسانا بدن تا جایی خم می شود  که در نهایت با تمرین کافی سر شما به پنجه پای شما می رسد.

۲۰- میزان قند خون پایین تر

این خبر بسیار خوبی برای دیابتی ها و کسانی که به آنها گفته شده دیابتشان پیشرفت خواهد کرد. یوگا اگر به صورت منظم انجام شود این توان را دارد که از میزان قند خون بکاهد.در کنار یک رژیم متعادل انجام یوگا می تواند راهی را به سوی حفظ قند خون و داشتن پارامترهای سلامتی بگشاید.

معمولا به دیابتی ها توصیه می شود که ورزش کنند و یوگا یک ورزشی است که در هر موقع از سال می توانید آن را انجام دهید، در هر شرایط آب و هوایی و بدون تجهیزات زیاد. پوزیشن پرانایاما پوزیشنی است مفید جهت کاهش قند خون.

۲۱- کاهش میزان سدیم

آمریکایی ها به طور متوسط حدود ۳۴۰۰ میلی گرم در روز سدیم مصرف می کنند، که از میانگین نیاز بدن بیشتر است. به همین دلیل دستورالعمل های رژیمی آمریکا به کاهش میزان سدیم مصرفی روزانه به حدود ۲۳۰۰ میلی گرم توصیه می کند. با اینکه سدیم یک ماده مغذی مهم است، زیادی آن نیز می تواند به حبس مایعات، فشار خون بالا، سکته مغزی و مشکلات قلبی بیانجامد. در کنار کاهش نمک مصرفی در حین غذا خوردن، مهم است که فعالیت بیشتری داشته باشید و سدیم اضافی بدنتان را از طریق عرق کردن دفع کنید. نکته: شاید شما بخواهید که یوگای داغ اجام دهید که طی آن یوگا در اتاقی با دمای مشابه سونا انجام می شود. این کار به عرق کردن شما کمک می کند.

۲۲- بهبود گوارش

شاید باورتان نشود، ولی وقتی شما ورزش می کنید تنها با عضلات پاها و بازوهایتان کار نمی کنید. در روده های شما هم لایه هایی از عضله وجود دارند که دائم در حال انقباض برای دفع مواد زائد بدنتان هستند. اگر شما به اندازه کافی فعالیت بدنی نداشته باشید عضلات روده ای شما بسیار شل می شوند. در یوگا شما ترکیبی از تمرینات تنفس عمیق و پوزیشن های پیچشی انجام می دهید که اندام های شما را به خوبی ماساژ می دهند، روی عضلات روده ای شما کار می کنند و به آزاد شدن مواد دفعی سمی بیشتر کمک می کنند.

اگر شما دنبال راهی برای تسکین یبوست یا بهبود سلامتی گوارش خود هستید پوزیشن گربه/سگ، پوزیشن تخلیه گاز نیمه و پوزیشن پری دریایی پیچشی نیمه یا هر پوزیشن پیچشی دیگر را انجام دهید.

۲۳- جابجایی مایع لنفاوی

سیستم لنفاوی شما جالب است زیرا مثل قلب که خون را پمپاژ میکند پمپی برای حرکت مایعش ندارد.بلکه این بستگی به شما دارد که در طول روز حرکت کافی برای حرکت مایع لنفاوی خود داشته باشید. هرچند چون خیلی از مردم آمریکا تمرین روزانه کافی برای حرکت مایع لنفاوی خود ندارند، مشکلات لنفاوی همه گیری که نتیجه زه کشی نادرست مایع لنفاوی است به وجود آمده است. برای حل این مشکل تنها چیزی که نیاز است چند حرکت خاص یوگا برای انجام دادن می باشد.

به عنوان مثال هر حرکتی که شما را معکوس می کند، مثل ایستادن روی شانه را انجام دهید. این حرکات بسیار زیبا و پیشرفته هستند بنابراین شما برای انجام آنها باید تمرین زیاد انجام داده باشید یا از دیوار برای انجام انها کمک بگیرید.

۲۴- کمک به پیشگیری از پوکی استخوان

پوکی استخوان یک وضعیت پزشکی است که در آن استخوانهای شخص به دلیل کاهش تراکم شکننده می شود. این مشکل معمولا نتیجه تغییرات هورمونی یا کمبود مواد مغذی(به نام کلسیم و/یا ویتامین دی) می باشد.برای جلوگیری از این مشکل، محققان تمرین یوگا را پیشنهاد می کنند. مطالعات نشان می دهد که ورزشهایی که با وزن خود بدن انجام می شوند (مثل یوگا) استخوان ها را تقویت می کنند و به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می کنند. در یک مطالعه انجام شده نشر نشده در دانشگاه ایالت کالیفرنیا، لس آنجلس، مردمی که تمرینات یوگا انجام می دادند در تراکم استخوان های  مهره های ستون فقرات آنها افزایش دیده شد. شاید این یکی از نتایج توانایی یوگا در حفظ کلسیم در استخوان ها باشد.

پاریورتا تریکوناسانا، سالابهاسانا و آردها چاندراسانا پوزیشن هایی هستند که به شما در پیشگیری از پوکی استخوان کمک خواهند کرد. به یاد داشته باشید شما نباید برای انجام این پوزیشن ها مربی خود باشید یا در ابتدا مدت زیادی در این پوزیشن ها باقی بمانید. فقط به بدن خود اعتماد کنید و در ابتدا آنچه را که می توانید انجام دهید و به بدن خود فشار وارد نکنید. مهم ترین چیز شروع است نه کامل بودن.

نکته: اگر شما اکنون از این بیماری رنج می برید، مطمئن شوید که در آغاز کار آسان بگیرید چون استخوان های شما هنوز در یک وضعیت بسیار شکننده هستند. پوزیشن ها را تنها برای مدت کوتاهی نگه دارید تا بدن شما برای انجام آنها آماده شود.

۲۵- کاهش علائم بسیاری از ناراحتی ها

از کمک به بهبودی بیماران سرطانی از درمانهای شیمی درمانی تا کمک به افراد دچار آرتروز برای به دست آوردن توانایی حرکت در مفاصلشان، هنگامی که به نظر می رسد هیچ چیز دیگری در زمینه کاهش علائم کمک کننده نیست یوگا می تواند بهبود علامتی را فراهم کند.

مهم ترین بخش یوگا ا ین است که بی اهمیت با این که شما اکنون چه ناراحتی ای دارید، حتما چند پوزیشن برای انجام وجود دارد. برخی از رشته های یوگا فقط نفس کشیدن است. بنابراین حتی اگر شما در بستر باشید می توانید این تمرینات تنفسی یوگا را برای تمرکز روی ذهن خود و افزایش جریان خون خود داشته باشید. شما پس از بهبود یافتن احساس خود با انجام تنفس های مؤثرحیرت زده خواهید شد.

بسته به علائم شما، پوزیشن های خاصی را می توانید انجام دهید. همچنین ممکن است بفهمید که یک روتین عادی یوگا با محبوب ترین حرکات بسیار مفید واقع شود.

۲۶- بهبود چشم انداز شما به زندگی

به دست آوردن چشم انداز بهتر به زندگی می تواند درهر جنبه از زندگی شما به شما کمک کند.شاید شما برخی روزها حتی دوست نداشته باشید که تمرین کنید، یا ممکن است در چرخه ای از افکار ناسالم افتاده باشید. خوشبختانه یوگا میزان سروتونین شما را افزایش داده و به شما کمک می کند که رکود خود را بشکنید. چه کسی می داند، با یک شوق تازه به زندگی شاید شما پروژه های کاری جدیدی بگیرید. شما هرگز نمی دانید تا زمانی که شروع کنید و خبر خوب انکه اکثر پوزیشن های پایه یوگا شما را در آن وضعیت قرار می دهد.

۲۷- فراهم کردن یک آرامش درونی (در نهایت)

وقتی در ابتدا یوگا را شروع می کنید، ممکن است پوزیشن های یوگا برای انجام دادن سخت به نظر بیاید و سخت تر از آن  باقی ماندن در آنها باشد. حالت درونی شما ممکن است آشفتگی و گیجی همرا با نا امیدی و خستگی باشد. به من اعتماد کنید، اگر شما ایمان داشته باشید و مصمم باشید، بهتر خواهید شد. ابتدا پوزیشن ها برا ی شما آسان تر خواهد شد، ذهن شما به آگاهی و هوشیاری خواهد رسید ، که آرامش منصوب به یوگا را برای شما ایجاد خواهد کرد.

بهتر است که با یک مربی که کار کردن با او را شروع کرده اید کار کنید. آنها به طرز عجیبی شما را در لحظه نگه می دارند و شما را از سرسختی درباره خود دور می کنند. فقط اگر نتوانستید پوزیشن ها را آنگونه که بدون زحمت انجام می شوند انجام دهید اخم نکنید!

پایان تازه

منبع:ترجمه از سایت bembu.com

بیشتر بخوانید…

درباره ی payanetaze

مطلب پیشنهادی

روده

۹ علامت که نشان میدهد کارکرد روده ها کامل نیست

    آیا این احساس را همیشه دارید که هوس خوردن شیرینی جات کرده اید؟آیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?